Piráti vyzbrojeni automatickými puškami a pancéřovkami se v sobotu večer pokusili proniknout na palubu tankeru MV Front Ardenne o výtlaku 80 000 tun. Akci přerušili, když zjistili, že se posádka brání a přivolala lodě NATO. Portugalský velitel Alexandre Fernandes, který s válečnou lodí NRB Corte-Real řídí operace aliance v oblasti, řekl, že na tanker nebyl vypáleny žádné střely.

Piráty přesto pronásledovaly dvě lodě, kanadská fregata HMCS Winnipeg, která tanker s humanitární pomocí doprovázela, a americký USS Halyburton. Obě nasadily do akce i průzkumné vrtulníky. Stíhání člunu trvalo sedm hodin. Loď pirátů mířila do somálských vod k městu Bossaso. Tam ale člun už nedoplul.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Když se Winnipeg přiblížil, piráti naházeli své zbraně do vody. Fregata vypálila varovný výstřel a piráti zastavili. Když kanadští námořníci vstoupili na palubu pirátské lodě, našli tam ale ještě jeden raketový granátomet. Piráty vyslechli a i jejich osobní zbraně naházeli do vod Indického oceánu.  Pak je nechali odplout.

Kanadské zákony je neumožňovaly zdržet, protože se nedopustili žádného činu na kanadském území ani proti kanadských občanům nebo proti kanadskému majetku či zájmům. Portugalský velitel Alexandre Fernandes dodal, že rozhodnutí věznit piráty je věcí států, ne Severoatlantické aliance.

Belgická loď Pompei

Belgická loď Pompéi
FOTO: Reuters

Podobný případ se odehrál už během soboty, kdy příslušníci holandských speciálních sil v Adenském zálivu osvobodily 20 osob z jemenského rybářského trawleru, který unesli somálští piráti. Komando udeřilo poté, co piráti automatickými zbraněmi a pancéřovkami zaútočili na tanker Handytankers Magic provozovaný řeckou společností Roxana Shipping. [celá zpráva]

Přes zvýšenou aktivitu západních spojenců v oblasti se v sobotu podle agentury AP podařilo somálským ozbrojencům zajmout u Seychel a odvléci zatím neznámo kam belgickou obchodní loď Pompéi s 10 členy posádky. Od začátku letošního roku se zmocnili už 80 lodí.