Podle těchto informací je Phillips nezraněn a byl již přepraven do bezpečí na palubu amerického plavidla. Při operaci, kterou údajně provázela krátká přestřelka, o život přišli tři piráti, čtvrtý byl zajat.

"Mohu potvrdit, že kapitán Phillips je na svobodě a že je v pořádku," oznámil představitel amerického vojenského námořnictva John Daniels. Další okolnosti provázející zásah ale neposkytl.

V noci na neděli, pouhých několik hodin před zásahem amerického námořnictva, ztroskotaly rozhovory . Podle somálského zdroje, který jednání zprostředkovával, byl údajně příčinou neúspěchu americký požadavek, že únosci musejí být zatčeni a v Somálsku postaveni před soud. To somálská strana rozhodně odmítla.

 

Mohu potvrdit, že kapitán Phillips je na svobodě a že je v pořádkupředstavitel amerického vojenského námořnictva John Daniels

 

Užití vojenské síly proti somálským pirátům s cílem osvobodit Phillipse přímo schválil prezident USA Barack Obama. Agentuře AP to řekly neupřesněné vládní zdroje.

Obama také následně Phillipsovo osvobození uvítal a v prohlášení, které k tomuto případu vydal Bílý dům, ocenil nejen kapitánovu odvahu, ale i způsob, jakým příslušníci námořního komanda operaci provedli. Prezident současně zdůraznil, že Spojené státy spoléhají v boji proti pirátům u somálského pobřeží na pomoc dalších zemí, a to včetně úsilí postavit pachatele únosů před spravedlnost.

Phillipsovo osvobození uvítala rovněž somálská vláda. "Jsme šťastní, že k této akci došlo a jak dopadla," řekl agentuře Reuters v telefonátu z Džibuti ministr zahraničí Mohamed Abdullahi Omaar. Jak dodal, úspěšný zásah dokládá, že "svět nemíní kriminalitu akceptovat".

Piráti: Pomstíme se

Jeden z vůdců somálských pirátů v neděli reagoval na zprávy o smrti tří únosců a zadržení čtvrtého vyhrůžkou, že budou pomstěni. To se týká i smrti dalšího únosce, který přišel tento týden o život, když francouzské námořnictvo osvobozovalo posádku jachty, kterou piráti rovněž zadržovali.

"Francouzi a Američané budou litovat, že začali se zabíjením. My nezabíjíme, jen bereme výkupné.Teď budeme dělat to samé každému, koho budeme považovat za Francouze či za Američana," řekl pirát agentuře Reuters přes satelitní telefon.

"Nevíme, jak dnes naši kamarádi přišli o život, to nám ale v únosech nezabrání. Od nynějška nikdo neví, k čemu může dojít. Bude to o násilí. Pomstíme se," varoval.

Podle dalších náznaků ze somálské strany si byli únosci vědomi, že americké námořnictvo chystá nějakou operaci, protože nad jejich hlavami neustále přelétaly v sobotních nočních i nedělních denních hodinách bitevní vrtulníky.

Phillipse, který velel nákladní lodi Maersk Alabama s 20 Američany, somálští piráti unesli ve středu. Od té doby ho zadržovali na záchranném člunu jako rukojmí. Posádce se podařilo loď znovu ovládnout, ale kapitán zůstal v rukou pirátů.

Po celou dobu držel piráty v šachu torpédoborec amerického námořnictva Bainbridge.
Piráty ještě ráno nezastavily ani americké křižníky, ani vyjednavači z FBI. Piráti varovali, aby se Američané neopovážili pokusit Phillipse osvobodit silou. [celá zpráva]

V sobotu podle americké armády únosci stříleli po menší průzkumné lodi, která se k nim přibližovala.

Americký torpédoborec USS Bainbridge

Americký torpédoborec USS Bainbridge
FOTO: Reuters

V sobotu informovaly agentury, že piráti za Phillipsovo vydání požadují dva milióny dolarů (asi 40 miliónů korun).

Phillipsova loď Maersk Alabama byla přepadena ve středu okolo sedmé hodiny ráno. Plavidlo vezlo do keňské Mombasy potravinovou pomoc. Kapitán se pirátům vydal, aby ochránil posádku a náklad. Loď mezitím v sobotu večer dorazila do přístavu. Posádka krátce popsala i pokus o zneškodnění pirátů. Jednoho Somálce odzbrojili a spoutali.

Phillips se ve čtvrtek v noci pokusil pirátům utéct. Skočil do vody a snažil se dostat k americké lodi. Únosci ho ale chytili.