"Ten Fidel ve své uniformě, který procházel ulicemi a městy pozdě večer a objímal lidi, už se nevrátí. To zůstane ve vzpomínkách," řekl v rozhlase Chávez, aniž vysvětlil proč, a ani se nezmínil, jaký je Fidelův současný zdravotní stav.

Castro se naposledy objevil na veřejnosti 26. července 2006. Naděje kubánské opozice, že s jeho odchodem se režim na "Ostrově svobody“ zhroutí, se však nenaplnily. Castro se v uplynulých dvou letech objevoval pouze v krátkých zpravodajských spotech a na fotografiích. V kubánských denících vycházely údajně jím psané články, komentující dění v zemi.

Bude prý žít mimo svůj fyzický život

"Fidel bude žít navěky, mimo svůj fyzický život," prohlásil dále Chávez ve svém pořadu. "A on musí žít dál v příštích letech, on to ví. My tě ještě potřebujeme," vzkázal Castrovi Chávez.

Od roku 1999, kdy Chávez nastoupil do čela Venezuely, utužoval vztahy s Kubou, kterou označil za svůj vzor na cestě Venezuely k socialismu. Venezuela dodává Kubě denně 190 000 barelů ropy za výhodné ceny, Havana zase do jihoamerické země posílá mimo jiné tisíce lékařů a sportovních trenérů.