Riceová je vůbec prvním americkým ministrem zahraničí, který do Libye od roku 1953 zavítal. Libye byla dlouhou dobu na seznamu zemí, které Spojené státy obviňovaly z napomáhání mezinárodnímu terorismu. K obnovení diplomatických styků došlo až v roce 2006.

Američané nemohli odpustit Libyi, jmenovitě jejímu vůdci Muammaru Kaddáfímu, atentát na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbie i další teroristické útoky.

Poté, co se Libye v roce 2003 přiznala, že vyvíjela zbraně hromadného ničení a slíbila, že od svého zbrojního programu odstoupí, došlo k postupnému narovnávání vztahů mezi oběma zeměmi.

K tomu nepochybně přispělo i to, že Libye je třetím největším producentem ropy v Africe. Prezident Bush zrušil v roce 2006 dvacet let trvající ekonomické sankce a umožnil americkým firmám s Libyjci obchodovat. Zároveň vyškrtl zemi z takzvané "osy zla", tedy ze seznamů zemí podporujících mezinárodní terorismus, neboť Libye se postavila na stranu USA v boji proti Al-Kajdě.

Muamar Kaddáfí.: Muamar Kaddáfífoto: Reuters

Kaddáfího kritici z řad libyjské opozice a ochránci lidských práv však tvrdí, že se jeden z nejdéle sloužících vůdců na africkém kontinentu nezměnil a i nadále zůstává diktátorem, který se západem spolupracuje pouze proto, že je to pro něj výhodné.

Při návštěvě by měla Riceová podepsat s libyjskou stranou dohodu o volném obchodu a investicích v celkové hodnotě 185 miliard dolarů.