Chávez se při návštěvě Moskvy sice vyslovil pro užší vojenskou spolupráci s Ruskem, nicméně Venezuela má v ústavě, že na jejím území nemohou být žádné zahraniční základny.

Moskva úvahami o vybudování vojenských základen v zahraničí reaguje na americké plány rozmístit ve východní Evropě prvky protiraketového systému.

List Izvestija s odvoláním na vysoce postavený zdroj ve vojenském letectvu napsal, že "pokud Washington rozmístí protiraketový systém v Polsku a v Česku, naše strategické letectvo bude rozmístěno na Kubě".

Kuba o možném obnovení základen mlčí

Bývalý kubánský vůdce, nemocný Fidel Castro ve středu prohlásil, že jeho bratr Raúl, který ho zastoupil, udělal správně, když přešel "důstojným mlčením" zprávy ruských médií o tom, že Moskva by mohla v reakci na plánovaný americký protiraketový štít v Evropě umístit na Kubě jaderné bombardéry.

Kuba podle Fidela Castra nemusí v tomto případě Washingtonu nic vysvětlovat, ani se za nic omlouvat.

V krátkém článku, který se ve středu večer objevil na webové stránce kubánské vlády, jednaosmdesátiletý bývalý kubánský vůdce ale pondělní zprávu listu Izvestija ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.