K incidentu došlo v provincii Hílmand, která je baštou protivládního odporu a obchodníků s opiem. "Předčasná exploze nálože připravila o život deset Tálibánců včetně jejich místního šéfa," sdělil agentuře velitel hílmandské policie Mohammed Andíval.

Celkový počet obětí na straně povstalců se tak v pátek vyšplhal na 32, když při americkém náletu na dvě vozidla ve východním Afghánistánu zahynulo 22 lidí. Zatímco místní představitel později prohlásil, že šlo o civilisty, mluvčí americké armády oznámil, že vozidla převážela povstalce, kteří předtím zaútočili na spojeneckou základnu.

Vládu fundamentalistického hnutí Tálibán svrhla zahraniční intervence v roce 2001. Po přechodném uklidnění situace ale už dva roky nabývá ozbrojený odpor rebelů z tohoto hnutí opět na intenzitě, a to i navzdory přítomnosti asi 70 000 koaličních vojáků, kteří jsou oporou pro prozápadně orientovanou vládu prezidenta Hamída Karzáího.

Při násilnostech v Afghánistánu bylo od začátku roku podle agentury AP zabito na 2000 osob, převážně civilistů a radikálů. Mezi letošními oběťmi je i 104 vojáků z kontingentu mezinárodních sil, z toho dva Češi.