"Ruský MiG-29 sestřelil 20. dubna neozbrojený bezpilotní letoun, který vykonával průzkum nad gruzínským území," řekl agentuře Reuters velitel gruzínského letectva plukovník David Najrašvili. Přítomnost ruského letounu nad gruzínským územím podle něj naprosto odporovala právu.

"To je nesmysl. Co by dělala ruská stíhačka nad gruzínským územím?" prohlásil naopak mluvčí ruského vojenského letectva.

Na záběrech, které gruzínské letectvo poskytlo Reuters, je vidět, jak stíhačka odpaluje raketu ve směru bezpilotního letounu - a o pár vteřin později obrazovka, přenášející záznam ze stroje, zbělala. Na stíhačce, která odpálila raketu, nebyly vidět žádné výsostné znaky.

Letoun podle Najrašviliho mohl být jedině ruský. "MiG-29 je ruský letoun. Nemá je ani Gruzie, ani abcházští separatisté," řekl a dodal, že podle radaru letoun vzlétl ze základny v Abcházii a po útoku odletěl do Ruska.

Už v neděli se k sestřelení gruzínského průzkumného stroje přihlásili abcházští separatisté. Ale vzápětí gruzínské úřady popřely, že by zřícený stroj byl gruzínský. Obdobný incident se stal 18. března.

Napětí mezi Moskvou a Tbilisi vrcholilo na podzim 2006, kdy Rusko v odpovědi na vyhoštění ruských důstojníků podezřelých ze špionáže uvalilo na Gruzii sankce, včetně přerušení veškerého spojení. Navzdory postupné normalizaci vztahů spory mezi Tbilisi a Moskvou přetrvávají.
Rusku je trnem v oku směřování této jihokavkazské republiky do Severoatlantické aliance, Tbilisi se zase nezamlouvá ruská podpora pro neuznané separatistické republiky Abcházii a Jižní Osetii. Napětí minulý týden znovu vzrostlo poté, co ruský prezident Vladimir Putin dal pokyn k upevnění styků s Abcházií a Jižní Osetií.