Hillary coby člen britské výpravy vystoupil na nejvyšší horu světa se šerpou Tenzingem Norkejem 29. května roku 1953. Zatímco on pořídil na vrcholu vysokém 8848 metrů několik Tenzingových fotografií, žádná fotografie Hillaryho z Everestu neexistuje, protože Tenzing fotografovat neuměl.

Hillary celý život pomáhal lidem žijícím v horských oblastech Nepálu. Přes nepochybné sportovní úspěchy a dobrodružné výpravy byl mimořádně skromný a říkal, že je obyčejný chovatel včel.

Nejslavnější Novozélanďan

"Říkával o sobě, že se považuje za obyčejného Novozélanďana s průměrnými schopnostmi, ale ve skutečnosti to byl gigant. Byla to nejen hrdinská osobnost, která se vypořádala s Everestem, ale také člověk, který prožil život s odhodlaností, pokorou a velkorysostí. Tento legendární horolezec, dobrodruh a filantrop je nejznámějším Novozélanďanem, který kdy žil," uvedla Clarková v prohlášení.

Sardar Tenzing Norkej a Edmund P. Hillary (vlevo) na snímku z června 1953.foto: ČTK/AP

Hillary se zúčastnil také výprav na oba zemské póly a byl jediným Novozélanďanem, který se dostal za života na bankovku své země.

Šel a sen uskutečnil

Přátelé popisují jeho nezdolné nadšení pro život i pro dobrodružství. "Všichni o něčem sníme, ale když měl sen Ed, zmocnila se ho ta jeho neuvěřitelná energie, šel a uskutečnil ho," řekl o něm před 14 lety jeho dlouholetý přítel Jim Wilson. Dětem se to Hillary v roce 1998 pokusil vysvětlit takto: "Všechno souvisí s motivací. Jestliže něco opravdu chcete, budete na tom usilovně pracovat."

Hillary na Antarktidě letos v lednu 2007Hillary na Antarktidě letos v lednu 2007foto: Reuters/Wayne Drought/Pool/Files

Královna Alžběta si Hillaryho natolik vážila, že mu udělila vyznamenání Podvazkového řádu, v němž je pouze 24 nekrálovských členů.

O tom, kdo z obou horolezců vstoupil na vrchol planety jako první, Hillary dlouho mlčel a prozradil to až po Tenzingově smrti. V knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu napsal: "Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru. Tenzing se ke mně brzo připojil a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa."

Tenzing zemřel dvaasedmdesátiletý roku 1986 a Hillary až do vydání knihy vždy říkal, že vystoupili na vrchol společně.

Sardar Tenzing Norkej (vlevo) s Edmundem Hillarymfoto: ČTK/AP

Hillary o posledních krocích k vrcholu světa:

"Ještě několik unavených kroků a pak už nad námi bylo pouze nebe. Žádné převisy, žádná poslední věž. Stáli jme společně na vrcholu. Bylo na něm dostatek místa tak pro šest lidí. Dobyli jsme Everest. Úcta, úžas, pokora, pýcha, nadšení - to jistě měly být zmatené pocity prvních mužů stojících na nejvyšším bodu Země, když se to nepodařilo tolika jiným před nimi. Ale já jsem cítil především úlevu a byl jsem překvapen. Únavu proto, že skončila ta strašná dřina a protože jsme dosáhli nedosažitelného. A překvapen jsme byl tím, že se to podařilo mně, starému Edovi Hillarymu, včelaři, bývalé hvězdičce na základní okresní škole v Tuakau, pozdější nicce na aucklandském gymnáziu a pak ztracenému případu na univerzitě. Ten teď stál jako první na Everestu. Prostě jsem tomu nevěřil. Sundal jsem si kyslíkovou masku, abych mohl udělat několik fotografií."