Dívka byla přijata do nemocnice v Jakartě v pondělí ve špatném stavu. "Bylo už moc pozdě, zemřela na selhání několika orgánů," sdělil jeden z lékařů. Podle laboratorních testů byla nakažena virem H5N1, zřejmě od drůbežích mláďat ze svého domova.

Od roku 2003 na nemoc, která se na člověka přenáší z nakaženého ptactva, zemřelo nejméně 172 lidí, přičemž většina z nich v Indonésii.

Indonésie, která nevybíjí drůbež, protože nemá na kompenzace jejím chovatelům, minulý měsíc vyzvala Světovou zdravotnickou organizaci, aby chudé rozvojové země měly stejný přístup k vakcíně proti viru H5N1jako země vyspělé, i když nemají dost peněz na její nákup.

Podle indonéského ministerstva zdravotnictví Sitího Fadilaha Supariho současný postup, kdy je vše závislé na financích, zvyšuje riziko, že se v rozvojových zemích nepodaří epidemii zvládnout. Indonésie dokonce začala stahovat z banky Světové zdravotnické organizace vzorky tkání nakažených lidí na protest proti tomu, že Světová zdravotnická organizace poskytala tyto vzorky australské farmaceutické firmě. Společnost se zabývá výrobou vakcín na komerční bázi, které si Indonésie nemůže dovolit.