"Neposlouchejte, co říkají oblastní vůdcové," vzkázal na Tchaj-wan Li Zhaoxing.

Tchaj-wanský prezident Čchen Šuej-pien v neděli prohlásil, že země by měla usilovat o nezávislost, sepsat novou ústavu a změnit svůj název z Čínské republiky na Tchaj-wan. "Tchaj-wan byl měl být suverénní zemí," řekl prezident. Čchen Šuej-pien se od svého zvolení několikrát vyslovil, že je pro samostatnost ostrova na Číně, jeho poslední projev je ale dosud nejsilnějším voláním po nezávislosti.

K nové roztržce došlo v době zahájení výročního zasedání čínského národního kongresu, u jehož příležitosti vláda oznámila navýšení armádního rozpočtu pro rok 2007 o 17 procent. Čína považující Tchaj-wan za součást svého území v minulosti několikrát varovala, že v případě snahy ostrova dostát samostatnosti nebude váhat s použitím síly.

K čínské kritice nedělního prohlášení prezidenta Tchaj-wanu se přidala i místní opozice. Prezidentova slova prohlásila za nezodpovědná, neboť prý jen přispívají k napětí mezi Čínou, Tchaj-wanem a jeho spojencem, Spojeným státům. Také v důsledku toho v pondělí pokračoval pokles akcií na tchaj-wanské burze a oslabení tchaj-wanského dolaru vůči americkému.