Čína minulý týden odpálila balistickou střelu, která zničila starou meteorologickou družici. O testu ve čtvrtek večer informoval mluvčí Amerického národního bezpečnostního výboru Gordon Johndroe. Podobný test se nekonal již dvacet let a panují obavy, že chce Čína přenést závody ve zbrojení do vesmíru. Podle Johndroa tak Čína porušuje dohodu, že vesmír bude sloužit pouze mírovému využití.

Podobné obavy vyjádřilo i Japonsko s tím, že bude žádat Peking o vysvětlení, a to i s ohledem na bezpečnost Japonska.

Podle amerických zpráv byla z čínského kosmodromu odpálena balistická střela, která zasáhla ve výši 865 kilometrů nad zemí satelit Feng Jun 1C, jenž byl vypuštěn v roce 1999 na polární orbitální dráhu.

Rusko považuje zprávy za neopodstatněné

Ruský ministr obrany Sergej Ivanov označil zprávu o událostech za nepravdivou. "Zaslechl jsem nějaké zprávy a musím říct, že jsou neopodstatněné a liché. Nemám víc, co bych dodal. Tyto zvěsti jsou velkou měrou přehnané", řekl Ivanov.

Pokud jsou zprávy pravdivé, znamenalo by to, že Čína je schopna zničit špionážní družice. Podobné testy uskutečnily v osmdesátých letech USA a SSSR. Podle amerických zpravodajských služeb se Čína o test pokusila už třikrát, teprve čtvrtý však byl úspěšný. Satelit zmizel z oblohy.