Hlavní obsah
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz Foto: Jean-Marc Loos, Reuters

Zveřejněte seznam nežádoucích politiků, vyzývá Moskvu Evropská unie

Evropská unie v úterý vyzvala Moskvu, aby zveřejnila seznam osob z EU, které mají zakázaný vstup na území Ruska. Mluvčí evropské diplomacie Maja Kocijančičová tak před novináři reagovala na situaci, kdy Rusové odmítli do země pustit některé představitele unijních zemí. Politici se chtěli zúčastnit úterního pohřbu zavražděného opozičního představitele Borise Němcova.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz Foto: Jean-Marc Loos, Reuters
Zveřejněte seznam nežádoucích politiků, vyzývá Moskvu Evropská unie

„Žádáme ruské úřady, aby byly co nejtransparentnější, a čekáme, že zajistí, že se podobné incidenty nebudou opakovat,” podotkla mluvčí. Odmítnutí vstupu je podle ní jasným porušením základních principů i dohody o vízové součinnosti, kterou mají EU a Rusko uzavřenou.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ruský postup odsoudil a označil ho za velmi urážlivý. „Omezení jsou uplatňována bez sebemenší snahy o zdůvodnění těm, koho se týkají, nebo jejich předchozího varování," uvedl. Připomněl, že EU své sankce vždy zveřejňuje. Proti postupu se co nejostřeji ohradil a bude oficiálně žádat vysvětlení.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Evropské státy na úterním pohřbu zastupují většinou velvyslanci. Povolení k cestě nedostal z Moskvy předseda horní komory polského parlamentu Bogdan Borusewicz. Podle ruského velvyslanectví ve Varšavě má jít o odvetu za to, že předsedkyně Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková má zakázaný vstup do EU.

Lotyšskou europoslankyni otočili na letišti

Až na moskevském letišti Šeremeťjevo ale v noci na úterý skončila cesta lotyšské lidovecké europoslankyně Sandry Kalnieteové. Kocijančičová před novináři poznamenala, že zdůvodnění, podle kterého Kalnieteová představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost a veřejný pořádek, je zcela nevěrohodné. Europoslankyně podle dokumentu, který zveřejnila na Twitteru, nesmí do Ruska až do 10. listopadu 2019.

„Není to poprvé, co sledujeme podobné odmítnutí ze zjevně svévolných důvodů,” připomněla mluvčí. Už loni byla ze Šeremeťjeva vrácena německá europoslankyně za Zelené Rebecca Harmsová. Ruská strana tehdy uvedla, že europoslankyně je na neveřejném seznamu osob, které do země vpuštěny nebudou.

Vztahy mezi EU a Ruskem jsou na velmi nízké úrovni v důsledku krize na Ukrajině. Unie kvůli ukrajinské krizi zakázala vstup na své území celkem 151 osobám z Ruska, Krymu a separatisty ovládaných území na východě Ukrajiny. Jedná se především o separatisty samotné, na seznamu jsou však i někteří ruští politici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků