Článek
Žena se svým úlovkem pochlubila na Twitteru. „Jsem připravena na smrt,“ konstatovala ironicky. O zdraví se ale kvůli roušce obávat nemusí, protože maska byla do Itálie expedována už v dubnu loňského roku. Tedy dlouho předtím, než se v Číně koronavirus objevil.
„Masky jsme objednávali v předstihu a přicházely k nám každý den přímo z Wu-chanu,“ potvrdila Maria Catenaová-Ingriaová z římské lékarny Igea, kde si žena roušku 28. ledna koupila.
Samotná Čína by přitom (nejen) tuto masku chtěla zpátky. Trpí totiž nedostatkem zdravotnického vybavení. Kromě roušek potřebuje i kombinézy či ochranné brýle, a tak nyní žádá svět o pomoc.
Comprata stamattina:
— IoLoroELara 🐢 (@LaraElle28) January 28, 2020
- euro 10 (scontata) ✔
- prodotta a #Wuhan ✔
- approvata dalla Francia ✔
"Son pronta alla morte, l'Italia chiamò". #coronavirus #mascherina pic.twitter.com/JmDY7gjRsH
Lékárna potvrdila, že denně dostává přibližně dva tisíce ochranných masek. „Některé si necháváme a jiné posíláme do Číny,“ potvrdila Ingriaová. Několik zemí včetně Francie, Velké Británie, Japonska a Jižní Koreje tyto potřeby Číně také poslalo. Materiálně pomůže Číně také Česká republika.
Na následky koronaviru zemřela už téměř pětistovka lidí. V Číně je nakažených přes 24 tisíc lidí. V Evropě je dosud známo celkem 28 případů nakažení v devíti zemích – Německu (12), Francii (6), Itálii (2), Rusku (2), Británii (2), Finsku (1), Španělsku (1), Švédsku (1) a Belgii (1).