Hlavní obsah
Vladimir Putin Foto: Sputnik, Reuters

Za obraz s Putinem v rozkladu dal ruský soud aktivistce pokutu 56 tisíc

Petrohradský soud nařídil zničit portrét Vladimira Putina, nazvaný Devět stádií rozkladu vůdce. Zároveň pokutou 160 tisíc rublů (asi 56 tisíc korun) potrestal aktivistku, která tento obraz nesla na prvomájové demonstraci, oznámila ruská média.

Vladimir Putin Foto: Sputnik, Reuters
Za obraz s Putinem v rozkladu dal ruský soud aktivistce pokutu 56 tisíc

Varja Michajlovová přišla se zmíněným portrétem do průvodu Strany mrtvých, což je - stejně jako výše zmíněný obraz - projekt umělecké skupiny Rodina (Vlast). Policisté ji zadrželi spolu se třemi dalšími demonstranty, kteří v průvodu rozvinuli vlajku v barvách sexuálních menšin. V jejich případě soud stíhání zastavil, uvedl server Newsru.com.

Všichni byli obvinění z porušení pravidel pořádání veřejných akcí, za což může v Rusku hrozit až 30 dnů za mřížemi a pokuta 300 tisíc rublů (asi 105 tisíc korun).

Obraz, který soud nařídil zničit, zobrazuje devět stádií prorůstání trávy skrze Putinovu portrétní fotografii. „Devět stadií rozkladu vůdce logicky musí skončit desátým - zničením,“ komentoval verdikt jeden ze souzených aktivistů Alexej Nazarov.

Spoluautor celé akce Pjotr Priněv před soudem marně argumentoval, že podobné koláže se v umění a při protestech uplatňují už od 20. let minulého století.

Stejný obraz začala umělecká skupina nabízet jako tričko - za 1300 rublů (přes 450 Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků