Hlavní obsah
 

Z Bajkonuru odstartoval Sojuz s novými členy posádky ISS. Na místě byl za rekordní tři hodiny

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve středu úspěšně podle plánu v 7:45 SELČ odstartovala nosná raketa Sojuz 2.1a s lodí Sojuz MS-17, na jejíž palubě jsou tři noví členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Let k orbitálnímu komplexu měl trvat rekordně krátkou dobu, což se také stalo: u ISS plavidlo zadokovalo za tři hodiny a tři minuty.

 
Z Bajkonuru odstartoval Sojuz s novými členy posádky ISS. Na místě byl za rekordní tři hodiny

Sojuz MS-17 dorazil na místo určení v 10:48 našeho času, kdy se připojil ke staničnímu servisnímu modulu Rossvet. Je to ještě o „nějakou tu minutku” dříve, než během cesty experti avizovali.

Novou polovinu posádky ISS nyní tedy tvoří americká astronautka Kathleen Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov.

Trojice před odletem kvůli covidové pandemii setrvala přibližně měsíc v karanténě a byla několikrát testována na koronavirus, jak řekla před odletem podle agentury DPA mikrobioložka Rubinsová, která se na ISS vydává už podruhé.

„Mezinárodní vesmírná stanice je pravděpodobně nejbezpečnějším místem,” poznamenal Ryžikov s poukazem na pandemii.

Podle serveru inSpace.ru bylo přistání nejprve plánováno na 10:52 SELČ. Dosavadní letový rekord - s lidmi na palubě - držela loď Sojuz MS-06, která v září 2017 vzdálenost Bajkonur-ISS urazila za pět hodin a 38 minut.

Superrychlý režim

Lodě Sojuz začaly od roku 2013 létat s posádkami v rychlejším šestihodinovém režimu místo dřívějšího způsobu, při kterém cesta trvala dva dny. Od roku 2018 byl superrychlý tříhodinový režim úspěšně otestován na pěti nákladních lodích Progress - šlo tedy ale o nepilotované lety.

Během pobytu na ISS budou účastníci mise provádět vědecké experimenty v biologii, biotechnologii či fyzice. Na nové kolegy na oběžné dráze ve výšce kolem 400 kilometrů nad povrchem Země čekali ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy.

Nová trojice má na orbitální laboratoři zůstat půl roku, zatímco dosavadní posádku čeká ještě tento měsíc cesta zpět na Zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků