Hlavní obsah
Skupina ruských motorkářů, které pohraničníci do Polska nepustili. Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Vysvětlete to. Moskva se ptá, proč Poláci nepustili Noční vlky přes hranici

Ruské ministerstvo zahraničí požaduje po Polsku vysvětlení, proč na své území nepustilo motorkářský klub Noční vlci. Informovala o tom státní agentura RIA Novosti. Varšava už dříve průjezd vlků přes své území zakázala. Moskva původně žádala Polsko, ale i Českou republiku, aby cestu motorkářů přes svá území oficiálně zajistily.

Skupina ruských motorkářů, které pohraničníci do Polska nepustili. Foto: Vasily Fedosenko, Reuters
Vysvětlete to. Moskva se ptá, proč Poláci nepustili Noční vlky přes hranici

„Žádáme od polských úřadů vysvětlení,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo a dodalo, že se Polsko snaží přepisovat historii, když odmítlo skupinu, která chtěla uctít ty, kdo „zachránili Polsko a svět od fašismu“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Motorkáři měli namířeno do Berlína, aby tam na 70. výročí konce války 9. května uctili padlé vojáky Rudé armády.

Polská vláda však cestu v době napjatých vztahů s Ruskem považuje za provokaci. Když v pondělí zhruba tucet motorkářů dorazil na hranice, poslali polští pohraničníci většinu z nich pryč. [celá zpráva]

Víza prý měli

Někteří motorkáři včetně šéfa Nočních vlků Alexandra Zaldostanova neměli podle médií ani vízum. Zaldostanov to sám připustil.

To ale podle ruské diplomacie není pravda. „Všichni měli platné schengenské vízum,“ upozornila Moskva.

Noční vlci se označují za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi k ruskému prezidentovi Putinovi, který s nimi udržuje kontakt, a jeho podporou. Putin se v sídle klubu objevil poprvé v roce 2009 a často Noční vlky doprovází na motorce při jejich výjezdech a přijímá je v Kremlu.
Kvůli napomáhání ruské okupaci Krymu se vůdcové klubu ocitli na sankčním seznamu USA. Ruská liberální média označují Noční vlky za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků