Hlavní obsah
Viktor Obrán Foto: Eduard Genserek, ČTK

Vůdce Maďarské opozice volá po autonomii pro Maďary žijící v zahraničí

Předseda maďarské opoziční strany FIDESZ Viktor Orbán v pátek otevřeně podpořil vznik autonomie pro Maďary žijící za hranicemi Maďarska. Prohlásil to v Budapešti na zasedání rady Karpatské kotliny pro autonomii.

Viktor Obrán Foto: Eduard Genserek, ČTK
Vůdce Maďarské opozice volá po autonomii pro Maďary žijící v zahraničí

Orbán podle agentury MTI ubezpečil Maďary žijící za hranicemi tzv. mateřské země (Maďarsko), že podpoří jejich snahy o vytvoření autonomie. „Je potřebné uzavřít období, které se nestaralo o Maďary žijící v zahraničí, zrušilo národní politiku a oslabilo Maďarsko,“ uvedl Orbán s narážkou na sedmiletou vládu socialistů a liberálů. Snahy o autonomii označil předseda FIDESZ za moderní.

FIDESZ je favoritem parlamentních voleb, které se konají v příštím roce. Orbánova strana má v současnosti třikrát vyšší preference než vládní Maďarská socialistická strana. Socialistům nepomohl ani odchod nepopulárního Ference Gyurcsánye z čela vlády. [celá zpráva]

FIDESZ opakovaně žádal konání předčasných voleb, ale poslanci socialistů a liberálů v parlamentě schválili vytvoření kabinetu nového premiéra Gordona Bajnaie. Ten už avizoval tvrdá úsporná opatření. Jedním z prvních kroků bylo zrušení 13. důchodu. [celá zpráva]

Očekává se, že Bajnai povede vládu až do termínu řádných voleb v roce 2010 a že při nepopulárních opatřeních nového kabinetu podpora FIDESZ ještě poroste. Orbán, který bývá označován za populistu, se proto už dnes cítí příštím maďarským premiérem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků