Hlavní obsah
Převoz těl z přístavu Tilbury Foto: Peter Nicholls, Reuters

Všech 39 obětí z kamionu jsou nejspíš Vietnamci

Všech 39 mrtvých, kteří byli nalezeni v kontejneru převáženém ve Velké Británii u přístavu Purfleet, byli Vietnamci. V pátek to uvedla podle stanice BBC policie v Essexu. Ta dodala, že je už v přímém kontaktu s některými jejich příbuznými v Británii i ve Vietnamu a s vietnamskou vládou. Původně se spekulovalo, že jde Číňany.

Převoz těl z přístavu Tilbury Foto: Peter Nicholls, Reuters
Všech 39 obětí z kamionu jsou nejspíš Vietnamci

Prozkoumání těl 31 mrtvých mužů a osmi žen ukázalo, že jde o Vietnamce, policie je však zatím nedokázala identifikovat. „Oběti je ještě potřeba identifikovat a potvrdit příslušnými úřady ve Vietnamu a Británii,“ uvedla vietnamská ambasáda v Londýně.

Že jsou oběťmi Vietnamci, se už několik dní předpokládalo na základě údajů od několika vietnamských rodin.

Šestadvacetiletá Pham Thi Tra My poslala v úterý v noci 22. října rodině zprávu, že „její cesta do zahraničí nebyla úspěšná“ a že „nemůže dýchat“. Její rodina se bojí, že je mezi mrtvými.

Otec třicetiletého Le Van Ha pocházející ze zemědělské oblasti Vietnamu, řekl BBC, že se bojí, že je jeho syn mrtvý. Na internetovém fóru VietHome, které je populární i mezi Vietnamci v Británii, se objevilo asi dvacet obrázků nezvěstných.

Příčina smrti zatím zveřejněna nebyla, není jasné zda umrzli nebo se udusili.

Zadržených přibylo

Policie ve vietnamské provincii Ha Tinh oznámila, že zadržela a obvinila dva lidi z „organizování nebo zařizování ilegální imigrace“. Zřejmě šlo o lidi, kteří v chudé oblasti Vietnamu hledali lidi ochotné zaplatit peníze za cestu do Británie, kde by pak vykonávali těžké, často otrocké práce.

Vietnamské ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo převaděčství a vyzvalo všechny země světa, aby zlepšili spolupráci v boji proti němu.

Britská policie žádá při vyšetřování o pomoc bratry Hughesovi

Foto: ČTK/AP

Ze 39 případů zabití byl v pondělí obviněn řidič kamionu Maurice Robinson, právě ten dojel do Purfleetu, kde připojil k tahači Scania návěs s kontejnerem, který připlul z belgického Zeebrugge a ve kterém byli oběti. Odjel s ním jen několik kilometrů do nedalekého průmyslového parku. Tam pak byla objevena těla.

Podle prokuratury byl Robinson součástí globálního gangu převaděčů.

Zatčen byl na základě evropského zatykače v Dublinu i 22letý Eamon Harrison. Už byl zahájen proces jeho vydání.

Policie také vyzvaly dna severoirské bratry Ronana a Christophera Hughese, aby se přihlásili a napomohli vyšetřování. Podle BBC jsou ale podezřelí ze zabití a z převaděčství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků