Hlavní obsah
Bariéra na maďarsko-chorvatské hranici Foto: MTI

Visegrádská čtyřka by mohla společně chránit jižní hranice Maďarska

Jižní hranici Maďarska, přes kterou proudí masy migrantů, by mohly chránit společně všechny členské země Visegrádské čtyřky. Podle šéfa úřadu maďarské vlády Jánose Lázára o tom probíhají konzultace s Českou republikou, Slovenskem a Polskem.

Bariéra na maďarsko-chorvatské hranici Foto: MTI
Visegrádská čtyřka by mohla společně chránit jižní hranice Maďarska

„Bariéra na maďarsko-chorvatské hranici je už z devadesáti procent dokončena,“ uvedl Lázár na pravidelné čtvrteční tiskové konferenci. Na otázku, kdy Maďarsko uzavře hranice s Chorvatskem, Lázár uvedl, že Budapešť o tom rozhodne až po jednání se zainteresovanými zeměmi.

Po vybudování bariéry na maďarsko-srbské hranici byla zelená hranice uzavřena 15. září. Přechod mezi oběma zeměmi je tak možný pouze na legálních hraničních přechodech. Přechod hranice na jiném místě nebo poškození zátarasu je hodnoceno jako trestný čin.

Lázár upozornil, že od začátku roku překročilo hranice Maďarska 330 tisíc migrantů a je možné, že do konce roku toto číslo dosáhne 600 tisíc.

Slovensko pošle 50 policistů

Slovenská republika potvrdila, že pošle do Maďarska 50 policistů. „Budou to lidé z oddělení hraniční a cizinecké policie, kteří ovládají maďarštinu,“ uvedlo slovenské ministerstvo vnitra na dotaz serveru aktualne.sk.

Slovensko by mělo do Maďarska poslat také techniku. Detaily by měli doladit premiéři Visegrádské čtyřky na jednání příští týden v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků