Hlavní obsah
Alexej Torubarov Foto: helpaman.org

V Rusku očistili Alexeje Torubarova, vydaného ve vyděračské kauze

Zvrat do kauzy ruského podnikatele Alexeje Torubarova, jehož Česká republika letos v květnu za dramatických okolností vydala Rusku, vnesl verdikt soudu ve Volgogradu, o němž informuje ruský tisk. V případu údajného vydírání, jehož se měl podnikatel dopustit, soud odsoudil Torubarovovy odpůrce, a podnikateli tak fakticky dal za pravdu. Na další proces ale ruský podnikatel teprve čeká.

Alexej Torubarov Foto: helpaman.org
V Rusku očistili Alexeje Torubarova, vydaného ve vyděračské kauze

V kauze z roku 2007 byl Torubarov podezřelý z vydírání důstojníka ruské kontrarozvědky FSB Andreje Čumanova a jeho společníka, exposlance volgogradského zastupitelstva Jevgenije Glazkova. Torubarov se bránil, že poškozeným je v této kauze on sám, což nakonec soud uznal. Glazkov byl za krádež odsouzen na dva a půl roku, Čumanov je na útěku a policie po něm pátrá.

Torubarov ale čelí další žalobě, protože v prosinci 2009 byl obviněn z podvodu, kterým měl poškodit dva své společníky. Před stíháním se podnikatel uchýlil do zahraničí, v září roku 2010 po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání Interpolu. Předloni byl Torubarov na rakousko-českých hranicích zadržen, když jel autem na dovolenou do Itálie.

Žaloba z podvodu se má řešit za několik týdnů

Ruské justiční orgány pak Česko požádaly o Torubarovo vydání a letos v květnu byl Rus eskortován do volgogradské vazební věznice.

Torubarovova kauza rozhádala české politiky; tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek chtěl dokonce zastavit jeho odlet z Prahy do Ruska a nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu. [celá zpráva]

Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka. [celá zpráva]

Žalobu z podvodu má volgogradský soud projednávat během několika týdnů. Týká se údajných machinací s podíly ve volgogradských restauracích. Torubarova žalují jeho bývalí společníci Artur Levčenko a Alexej Železnyj.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků