Hlavní obsah
Skupina uprchlíků z Konga na srbsko-maďarských hranicích Foto: Ivan Vilček, Právo

V Maďarsku schválili zákon, který povoluje plot proti migrantům

Maďarský parlament v pondělí schválil zákon, který povoluje vybudování 175kilometrového plotu na hranici se Srbskem. Ten má zemi ochránit před přílivem nelegálních migrantů. Zákon zároveň zpřísňuje podmínky udělení azylu, napsala agentura Reuters.

Skupina uprchlíků z Konga na srbsko-maďarských hranicích Foto: Ivan Vilček, Právo
V Maďarsku schválili zákon, který povoluje plot proti migrantům

Nový zákon zkracuje dobu pro posuzování žádostí o azyl a umožní odmítnout žádosti přistěhovalců, kteří při své cestě například ze Sýrie, Afghánistánu či Iráku prošli nějakou takzvanou bezpečnou zemí, kde jim nic vážného nehrozilo.

OSN a Rada Evropy zákon kritizovaly. Oslabí podle nich ochranu uprchlíků v Maďarsku.

Plot bude dlouhý 175 kilometrů

Plot na hranici, který má zastavit pronikání ilegálních migrantů ze Srbska do Maďarska, bude stát během několika měsíců a začne se stavět na více místech najednou, řekl minulý týden maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Plot, který má být čtyři metry vysoký a 175 kilometrů dlouhý, bude podle ministra "bránit Maďarsko a Evropskou unii před nečekaně velkým tlakem ilegální imigrace".

Szijjártó upřesnil, že maďarská policie od začátku roku zadržela 68 tisíc lidí, kteří do země vstoupili nezákonně.

Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) se svým srbským protějškem Aleksandrem Vučičem na konferenci v Budapešti

Foto: Bernadett Szabo, Reuters

Plot neznamená uzavření hranic

Bělehrad má k postavení plotu výhrady. O tomto záměru a o řešení problémů spojených s vlnou uprchlíků přicházejících do Maďarska přes Srbsko jednaly ve středu v Budapešti vlády obou zemí.

Maďarský premiér Viktor Orbán svého srbského kolegu Aleksandara Vučiče ujistil, že plot není namířen proti Srbům, ani neznamená uzavření hranic. Naopak se mají postavit nové hraniční přechody a rozšířit stávající.

Proti plotu se ovšem vyslovila i regionální šéfka Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pro střední Evropu Montserrat Feixas Vihéová, která sídlí v Budapešti.

V prohlášení uvedla, že kvůli tomuto kroku budou osoby hledající azyl zranitelnější vůči pašerákům a obchodníkům s lidmi. UNHCR je podle ní také znepokojen urychlením azylového řízení, posíláním žadatelů o azyl zpět do nebezpečných třetích zemí a rozšířeným zadržováním těchto osob, zejména žen a dětí.

Anketa
Měl by se postavit plot i v jiných hraničních státech unie?
Ano
97 %
Ne
3 %
Celkem hlasovalo 13169 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků