Hlavní obsah
Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt Foto: Profimedia.cz

V britských nemocnicích zemřou ročně 3000 pacientů kvůli chybám personálů

Britská BBC uvede v pondělí večer v dokumentu Panorama, že v zemi zemře ročně skoro 3000 pacientů v nemocnicích kvůli chybným diagnózám a nedostatečné péči. Dalších 7500 lidí ze stejných důvodů utrpí závažná poškození zdraví. Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt přiznal, že mohou být stále nemocnice se špatnou péčí.

Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt Foto: Profimedia.cz
V britských nemocnicích zemřou ročně 3000 pacientů kvůli chybám personálů

Kvůli pochybení personálu zemřelo loni v nemocnicích 2864 pacientů, což přestavuje nárůst oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 2726. Narostl i počet lidí, jimž nevhodná péče způsobila vážnou zdravotní újmu. Loni jich bylo 7559, předloni 7497.

U starších pacientů se opakovaně stalo, že jim byla diagnostikována rakovina, i když jim selhalo srdce, takže léčba byla zcela neúčinná.

Selhání se ale objevila i v porodnicích, kde si sestry a další personál nevšimli plicních infekci u novorozenců, kteří zemřeli. Stačilo by jim přitom dát antibiotika.

Selhání nelze vyloučit, připustil ministr 

Lékař Mike Williams z Univerzity v Exeteru, který se věnoval těmto otázkám, řekl: „Lékaři, sestry a vedení si nevšimli úrovně poškození pacientů, ke kterému dochází v nemocnicích. Do většiny nemocnic přichází stále více a více pacientů. Peníze přitom dostávají stejné, pokud ne menší. Počet personálu zůstává na stejné úrovni, takže má více práce a pracuje tvrději a rychleji. Výzkum jasně prokázal, že když personál pracuje extrémně tvrdě, je mnohem náchylnější k chybám."

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt nevyloučil, že se někde mohou opakovat stejná pochybení jako v nemocnici Stafford v oblasti Mid Staffordshire, kde v mezi léty 2005 a 2009 kvůli špatné péči zemřely stovky pacientů. „I když selhání v Mid Staffordshire mnohé šokovalo, nemůžeme říci, že nějaká podobná selhání neexistují jinde v systému Národní zdravotní péče.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků