Hlavní obsah
Francouzský prezident Francois Hollande Foto: Jacques Brinon/Pool , Reuters

Ústavní rada napadla Hollandeovu 75procentní daň pro bohaté

Rozhodnutí socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea 75procentní daně pro nejbohatší obyvatele v sobotu napadla ústavní rada. Daň měla platit od roku 2013 a měla se týkat lidí s příjmy přes milión eur (25 miliónů Kč) ročně.

Francouzský prezident Francois Hollande Foto: Jacques Brinon/Pool , Reuters
Ústavní rada napadla Hollandeovu 75procentní daň pro bohaté

Ústavní rada je francouzskou obdobou ústavního soudu a dohlíží na to, zda zákony neodporují ústavě. Její členové kritizovali především to, že daň porušuje princip rovnosti, protože se nevztahuje na domácnosti, jak bývá ve Francii obvyklé, ale na jednotlivce. Pochybný je také prý způsob výpočtu daně.

Premiér Jean-Marc Ayrault krátce nato oznámil, že vláda návrh "milionářské daně" v pozměněné podobě předloží znovu. Neřekl ale, kdy tak učiní.

Slib zavedení vysokých daní z příjmu pro ty nejmovitější byl jedním z klíčových bodů Hollandeova volebního programu. Prezident tvrdil, že jde o gesto solidarity v době ekonomické nestability. Opoziční pravice namítala, že daň je trestem za bohatství a povede k odchodu některých Francouzů ze země.

Kvůli nové "milionářské dani" se nedávno do Belgie odstěhoval například herec Gérard Depardieu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků