Hlavní obsah
Záběr z bezpečnostní kamery zachycující incident před americkou ambasádou v Moskvě Foto: Profimedia.cz

USA za zbití svého diplomata v Moskvě vyhostily dva Rusy

Spojené státy v reakci na incident se zbitím amerického diplomata v Moskvě z počátku minulého měsíce vypověděly 17. června z USA dva ruské představitele. Oznámil to v pátek bez dalších podrobností mluvčí americké diplomacie John Kirby.

Záběr z bezpečnostní kamery zachycující incident před americkou ambasádou v Moskvě Foto: Profimedia.cz
USA za zbití svého diplomata v Moskvě vyhostily dva Rusy

Mluvčí před novináři zdůraznil, že ruský policista napadl amerického diplomata Daniela Van Dykena, když se 6. června pokoušel vstoupit do budovy amerického velvyslanectví v Moskvě. Policistův útok byl podle Kirbyho nevyprovokovaný a Američana ohrozil.

Moskva v minulosti obdobných případech odpovídala recipročně vyhoštěním Američanů z Ruska.

NTV: Špion v kukle napadl ruského policistu

Ruská televize NTV ve čtvrtek zveřejnila video, které podle ní dokazuje, že "americký špion napadl ruského policistu". Na velvyslanectví se podle NTV pokoušel proniknout bez předložení dokladů podezřelý člověk v kukle a policista ho chtěl zadržet. Oba muži spolu zápasili na podlaze před vchodem do ambasády, než se neznámý doslova prodral na americké území, kde už ho policista musel pustit. Z muže se podle NTV vyklubal třetí tajemník ambasády, který ale podle stanice je ve skutečnosti pracovníkem americké zpravodajské služby CIA a na velvyslanectví se vracel ze špionážní operace.

Washington si po incidentu stěžoval, že ruské tajné služby pronásledují a šikanují americké diplomaty. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová kritiku odmítla s tím, že policista správně chtěl prověřit doklady příchozího a že místo zamaskovaného diplomata se na velvyslanectví mohl pokoušet proniknout terorista či sebevražedný atentátník.

Spojené státy zatím na akce ruských agentů reagovaly tím, že zrušily souhlas s působením pěti ze šesti ruských honorárních konzulů v USA. Rusko proti tomuto kroku protestovalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků