Hlavní obsah
Kolona tanku separatistů se stahuje v Luhanské oblasti u Oleksandrivky Foto: ČTK/AP

Ukrajinci stahují z fronty děla i tanky

Ukrajinští vojáci začali z úseku fronty v Luhanské oblasti stahovat dělostřelecké zbraně ráže pod 100 mm a tanky. Zatímco děla začala armáda odvážet už v sobotu, tanky až v pondělí.

Kolona tanku separatistů se stahuje v Luhanské oblasti u Oleksandrivky Foto: ČTK/AP
Ukrajinci stahují z fronty děla i tanky

„Ráno byl jednotkám na frontovém úseku A vydán rozkaz ke stažení obrněné techniky na 15 kilometrů od frontové linie. V 11.00 tak začalo synchronní stahování tanků T-64 a T-72, protitankových děl D-48 a D-44 ráže 85 milimetrů a minometů 2B-9 ráže 82 milimetrů. Všechny kroky byly dohodnuty s představiteli pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Na místě jsou novináři,” uvedl armádní mluvčí.

Ukrajinci připravují k odvozu z frontové line pásový obrněný transportér.

Foto: Olexander Shulman, ČTK/AP

Agentura Interfax-Ukrajina poznamenala, že vůdci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny se v pátek v Paříži domluvili, že stahování začne v sobotu a potrvá 41 dnů. Stahování zbraní s ráže menší než 100 milimetrů armáda zahájila v v sobotu večer. [celá zpráva] V pondělí pak začala odvážet tanky z Luhanské oblasti.

Konflikt na východě Ukrajiny mezi proruskými separatisty a silami prozápadní vlády v Kyjevě si od loňského dubna vyžádal přes 8000 životů.

Ukrajinsklý tabk opoušztí post u města Ščastje

Foto: Olexander Shulman, ČTK/AP

Ukrajinská média s odvoláním na mluvčího dobrovolnické jednotky hlásí, že pondělní výbuch miny si vyžádal životy dvou vojáků, dalších pět utrpělo zranění. Tyto ztráty armáda dosud oficiálně nepotvrdila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků