Hlavní obsah
V pátek se v Paříži neformálně setkali u jednoho stolu zástupci Německa, Ruska, Ukrajiny a Francie. Foto: Mikhail Palinchak, ČTK/AP

Těžké zbraně s ráží menší než 100 mm začali stahovat z fronty na Donbasu proruští separatisté. Stejný krok hodlá pod agentury DPA v sobotu učinit také ukrajinská armáda. Obě strany se přitom na odstranění zbraní s kalibrem větším než 100 mm z bojové linie dohodly už v únoru.

V pátek se v Paříži neformálně setkali u jednoho stolu zástupci Německa, Ruska, Ukrajiny a Francie. Foto: Mikhail Palinchak, ČTK/AP
Z fronty u Donbasu začínají mizet těžké zbraně

"Jako první budeme stahovat tanky. Počítáme s tím, že do večera zvládneme dva frontové úseky," uvedli v sobotu separatisté v Luhansku.

Podle dohody o příměří musí být těžké zbraně odsunuty nejméně 15 kilometrů od fronty. Počínání separatistů a armády bude kontrolovat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

O stahování zbraní v pátek v Paříži jednali německá kancléřka Angela Merkelová, ruský prezident Vladimir Putin a jeho kolegové z Francie a Ukrajiny François Hollande a Petro Porošenko. Od vyklizení fronty si slibují další uvolnění napětí na východě Ukrajiny, kde je situace již několik týdnů relativně stabilní.

Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal už na 8000 životů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků