Hlavní obsah
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Foto: Umit Bektas, Reuters

Turecko zablokovalo Twitter

Turecko v pátek nad ránem zablokovalo přístup k mikroblogové síti Twitter. Informoval o tom na svém webu deník Hürriyet. Tím by se začala naplňovat varování premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, jenž ve čtvrtek pohrozil zákazem komunitních internetových sítí včetně Twitteru.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Foto: Umit Bektas, Reuters
Turecko zablokovalo Twitter

Turecký list s odvoláním na vládní zdroje napsal, že lidé odpovědní za provozování Twitteru ignorovali několik soudních rozhodnutí, která na základě stížností tureckých občanů internetovou platformu vyzývala k odstranění některých linků. Twitter v pátek svým uživatelům radil, jak lze blokádu sítě obejít.

Nepřijatelné, ozval se prezident

Erdogan už v minulosti přitom označil internetovou komunikaci za zhoubnou, protože turecká opozice ji využívá k organizování protivládních protestů. Za jednoho z původců istanbulských protestů před několika měsíci označil právě mikroblogovou síť Twitter.

Za nepřijatelný krok ale označil soudní nařízení o zablokování sítě turecký prezident Abdullah Gül. Uvedl, že odstaveny mohou být nanejvýš jednotlivé účty.

Protivládní nálady nepolevují

Velké protesty v Istanbulu začaly loni v červnu původně kvůli kácení stromů v parku Gezi u Taksimského náměstí. Postupně se k nim přidávalo stále více lidí, až se demonstrace rozšířily po celé zemi. Při střetech s policií bylo zraněno na 8000 lidí, několik tisíc osob bylo zatčeno.

Protivládní nepokoje trvají dodnes, a to kvůli korupčním skandálům Erdoganovy vlády i jejím kontroverzním krokům. [celá zpráva]

Související témata:

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan

Foto: Umit Bektas , Reuters

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

V únoru Turci vyšli do ulic kvůli zákonu, který zpřísňuje dohled nad internetem. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků