Hlavní obsah
 

Tisíce migrantů se z řeckých hranic pokoušejí dostat dál do evropských zemí

Od pátku dorazilo z Turecka k řeckým hranicím nejméně 13 tisíc migrantů, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu prohlásil, že číslo je podstatně vyšší. Na hranicích má být téměř 40 tisíc běženců. Uprchlíci se v Turecku začali masově přesouvat k hranicím poté, co Ankara oznámila, že hranici otevírá. Dosud ji přísněji střežila na základě dohody s EU z roku 2016, v níž slíbila zastavit migrační vlnu výměnou za finanční pomoc.

 
Tisíce migrantů se z řeckých hranic pokoušejí dostat dál do evropských zemí

„Počty migrantů, kteří přicházejí přes Edirne k hranicím během dne výrazně vzrostly, dorazila řada aut, taxíků a autobusů z Istanbulu,“ uvedl šéf turecké mise IOM Lado Gvilava. „Většinou jde o muže, ale jsou mezi nimi i mnohé rodiny, které cestují s dětmi. Rozdáváme jim jídlo a další potřebné věci, ale teploty se v noci blíží k nule,“ řekl Gvilava.

Řecká vláda obvinila turecké úřady, že migranty na hranice vozí a že kvůli oznámení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o otevření hranic čelí „masovému organizovanému ilegálnímu pokusu o narušení hranic“. Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas uvedl, že řecká policie na hranicích zastavila přes 4000 lidí, kteří se snažili ilegálně překročit hranici. Sedm desítek osob, které hranici překročily, zatkla.

Řecký deník Kathimerini dnes večer napsal, že 17 Afghánců ze 66 migrantů zatčených od pátku dostalo u soudu tříapůlleté tresty vězení za ilegální překročení hranic. Bez bližších podrobnosti deník poznamenal, že dosud dostávali tresty za ilegální přechody jen pašeráci.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti překonávají hranice mezi Tureckem a Řeckem přes řeku

Video: Reuters

Šéf řecké diplomacie Nikos Dendias dnes obvolával své unijní kolegy, aby je informoval o situaci, a šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella požádal o svolání mimořádné schůzky ministrů zahraničí EU.

Na možnou migrační vlnu se připravují i další evropské země. Například maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že jeho vláda posílí jižní hranici. „Situace z roku 2015 se nesmí opakovat,“ připomněl rakouský kancléř Sebastian Kurz masovou migrační vlnu do Evropy. „Náš cíl musí být chránit vnější hranici EU a zastavit ilegální migraci tam. Rakousko je připraveno poslat na tyto hranice další policisty. Pokud ochrana vnější hranice EU nebude úspěšná, budeme chránit svoje hranice,“ uvedl na Twitteru Kurz.

Tisíce migrantů dorazilo z Turecka na řeckou hranici

Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků