Hlavní obsah
Část řeckého politického spektra žádá odchod od eura. Foto: Profimedia.cz

Strach ze ztráty eura zesiluje podporu řecké pravice

Řekové se patrně zalekli rostoucí hrozby vyhazovu z eurozóny a před opakováním parlamentních voleb 17. června začínají opět podporovat proevropskou politiku. Rostou zejména preference konzervativcům z Nové demokracie (ND), kteří vedou nad radikální levicí, odmítající vládní škrty, o skoro šest procentních bodů.

Část řeckého politického spektra žádá odchod od eura. Foto: Profimedia.cz
Strach ze ztráty eura zesiluje podporu řecké pravice

Dvě třetiny Řeků také chtějí zachovat euro i za podmínky pokračování úspor. Informoval o tom v úterý na své stránce řecký list To Vima s odvoláním na nejnovější průzkum veřejného mínění provedený agenturou Kapa Research.

Koalice radikální levice (SYRIZA), která ostře kritizuje politiku rozpočtových úspor a která v předchozích květnových volbách překvapila umístěním na druhém místě, by si tuto příčku udržela. Její odstup od vítěze voleb by byl ale mnohem vyšší. ND by podle průzkumu získala 25,8 procenta hlasů, přičemž v minulých volbách měla 18,5 procenta. SYRIZA má nyní podporu 20 procent potenciálních voličů, zatímco v předchozích volbách dostala 16,8 procenta.

Třetí v pořadí jsou socialisté z PASOK, kteří by měli získat 13 procent hlasů, což je o 0,2 procenta méně než v předchozích volbách. Očekávaná koalice ND a PASOK s bonusem 50 poslanců pro vítěze má o to větší šanci obdržet nadpoloviční většinu v 300členném parlamentu, oč citelněji zeslábly ostatní malé strany v parlamentu, včetně těch radikálních.

Pravice usiluje o stmelení

Odpadlíci z ND, kteří po odmítnutí vládních škrtů vytvořili formaci Nezávislí Řekové, zaznamenávají největší ztrátu. Z 10,6 procenta získaných ve volbách klesají v preferencích na 5,4 procenta.

Významný podíl na tomto vývoji má přeběhnutí několika "nezávislých" zpět k ND, jejíž předseda Antonis Samaras vyzval ke stmelení umírněné pravice. Pod křídla ND se tak vrátilo i uskupení Demokratické aliance, které ve volbách jen těsně nepřekročilo tříprocentní hranici pro vstup do parlamentu, ale ubralo tak mnoho hlasů konzervativcům.

Ztrácejí i komunisté, kteří v předchozích volbách dostali 8,5 procenta hlasů a nyní mají podporu 6,3 procenta respondentů. Neonacisté ze Zlatého úsvitu, kteří šokovali získáním poslaneckých lavic s podporou skoro sedmi procent hlasů, by nyní měli 5,2 procenta. Umírněná demokratická levice, která se po volbách marně pokoušela vytvořit širší koalici s proevropskými stranami a SYRIZA, má nyní podporu 5,3 hlasů, přičemž ve volbách dostala 6,1 procenta hlasů.

Hněv vůči hlavním stranám ochabuje

Podle To Vima se zdá, že hněv řeckých voličů na ND a PASOK, které vytvořily vládní koalici, jež pokračovala v razantních rozpočtových škrtech, už pomalu ustupuje. Takže 65,2 procenta voličů chce zachovat euro i za současných podmínek a jen 24,4 procenta je připraveno se společné evropské měny vzdát.

Vidět je to i na kolísající popularitě předních politiků. Charizmatický vůdce SYRIZA Alexis Tsipras svou protievropskou rétorikou začal přece jen ztrácet sympatie. Za vhodného premiéra ho ve srovnání se Samarasem považuje 30 procent lidí, zatímco vůdce ND 40 procent. V tomto ohledu Tsiprase poráží i předseda PASOK a bývalý ministr financí Evangelos Venizelos, a to poměrem 39,4 ku 33,6 procenta.

V průzkumu 65,5 procenta dotázaných dalo najevo, že k volbám půjdou hlasovat tak, aby se Řecko udrželo v eurozóně, zatímco 25,3 procenta naopak s cílem dosáhnout toho, aby země už nerespektovala dohody s mezinárodními věřiteli, kteří ji poskytli finanční pomoc se splácením horentních dluhů výměnou za omezení státních výdajů.

Stále 67,4 procenta Řeků si dělá naděje, že je možné podmínky zahraniční pomoci nějakým způsobem zrevidovat, zatímco 31,5 procenta to považuje za vyloučené. Skoro 70 procent Řeků souhlasí s privatizací všech velkých státních a polostátních podniků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků