Hlavní obsah
 

Srbsko a Bosnu sužují katastrofální záplavy, našli další mrtvé

Až pětimetrové výše dosahovala voda v zaplaveném padesátitisícovém srbském městě Obrenovači, kde se rozlily řeky Sáva a Kolubara. Ve městě našli další mrtvá těla, uvedl náčelník štábu pro mimořádné situace Predrag Marić. Počet obětí záplav v Srbsku a sousední Bosně a Hercegovině stoupl ze sedmi na dvacet.

 
Srbsko a Bosnu sužují katastrofální záplavy, našli další mrtvé

Přesný počet obětí není zatím znám, protože čísla uvedla jen Bosna. Ta oznámila, že počet obětí stoupl ze dvou na deset, šest z měst Doboj, uvedla DPA. Počet mrtvých z nejvíce postiženého srbského města Obrenovač zatím známy nejsou.

V Obrenovači nyní zasahuje na sto člunů i vrtulníky. Kritická je situace u soutoku obou řek a může se ještě zhoršit, protože se protrhla improvizovaná hráz v délce sta metrů. Voda nyní ohrožuje elektrárnu.

Zatím bylo evakuováno na čtyři tisíce lidí, což je jen zlomek potřebné části. Prioritně byli zachraňováni lidé z níže položených oblastí, a ne z věžáků, protože šlo především o záchranu životů. „Je to katastrofa, kterou Srbsko nepamatuje, “dodal Marić.

V Srbsku bylo do dnešního rána evakuováno celkem 16 000 lidí, nejméně 95 000 domácností je bez proudu.

Evakuace obyvatelky Obrenovače

Foto: Marko Djurica, Reuters

Marić také uvedl, že poprvé po dvou dnech se bylo možné dostat do zcela odříznuté Krupnaji, kde je také kritická situace.

Očekává se zhoršení situace u Šabacu, kde má Sáva šest metrů a kam se blíží další povodňová vlna. Vážná je situace i v Sremské Mitrovici.

Záplavy u Obrenovače

Foto: Marko Djurica, Reuters

Kritický stav přetrvává v Bosně a Hercegovině. Město Bijeljina na severu země je téměř celé pod vodou a pokračuje tam evakuace zhruba 10 000 obyvatel. Řeka Bosna se tam přelila přes protipovodňové zábrany. Situaci komplikují i sesuvy půdy.

Na severu Bosny je situace nejhorší ve městě Bosanski Šamac, kde Sáva dosáhla výšky 1052 centimetrů, ale také ve městech Doboj, Maglaj a Brčko.

Asi tisícovka lidí včetně malých dětí, těhotných žen a starších občanů musela opustit své domovy z oblasti obce Željezno Polje, kde stovky domů zničily sesuvy půdy.

Bosnou zatopené město Maglaj

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Extrémní lijáky 

Katastrofální záplavy způsobily extrémně silné deště, nejhorší za 120 let měření. V Loznici u hranic Srbska s Bosnou spadlo od úterý 210 litrů na metr čtvereční. V Bělehradě pak 190. [celá zpráva]

Česko už schválilo poskytnutí humanitární pomoci oběma zemím ve výši pěti miliónů korun. Do Srbska bude vysláno velkokapacitní čerpadlo s obsluhou z řad Hasičského záchranného sboru ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků