Hlavní obsah
Dezinfekce ulic v Moskvě Foto: Moscow News Agency, Reuters

Špatné zprávy ruští statistici publikují pod příkrovem noci

Ruské úřady začaly zveřejňovat statistické údaje až pozdě v noci, protože vláda si nepřeje přitahovat pozornost „ke špatným číslům“ v době pandemie, upozornila nyní ruská média. Na zveřejňování makroekonomických údajů „pod příkrovem noci“, napsala agentura Reuters.

Dezinfekce ulic v Moskvě Foto: Moscow News Agency, Reuters
Špatné zprávy ruští statistici publikují pod příkrovem noci

Údaje ruského statistického úřadu Rosstat, který řídí ministerstvo hospodářského rozvoje, představují základní ukazatel ekonomické situace v Rusku a důležitý faktor při rozhodování investorů. Až dosud Rosstat své údaje obvykle publikoval odpoledne.

„Rosstatu zakazují zveřejňovat údaje nebo požadují, aby přinejmenším přenesli dobu, kdy je zveřejní. Teď se snaží, aby vyšly týž den, ale večer, aby od rána nebyly žádné novinky,“ řekl agentuře zdroj obeznámený se situací. „Vše začalo s koronavirem v ekonomice. Pozdní zveřejnění znamená, že novinářům se krátí čas pro přípravu a práci s čísly, nestihnou si promluvit s experty,“ dodal další zdroj.

Reuters navíc upozornil, že i ministerstvo hospodářského rozvoje začalo zveřejňovat své prognózy až pozdě večer. Kupříkladu na konci května úřad informoval o odhadovaném poklesu hrubého domácího produktu o 12 procent v dubnu až před půlnocí (místního času). Informace o průmyslové výrobě vyšla 21. května o deváté večer. V téže době minulý týden vyšla zpráva o situaci v ekonomice s údaji o nezaměstnanosti a o tržbách v maloobchodu.

Vláda neposkytla vyjádření. Ministerstvo a Rosstat vysvětlují pozdní publikování údajů komplikacemi souvisejícími s prací zaměstnanců z domova a rostoucí zátěží kvůli pandemii koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků