Hlavní obsah
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Benoit Tessier, Reuters

Soud zamítl Sarkozyho stížnost, exprezidenta lze stíhat kvůli financování kampaně

Nejvyšší odvolací soud ve Francii v úterý zamítl stížnost Nicolase Sarkozyho proti loňskému verdiktu, podle něhož lze bývalého prezidenta soudit kvůli obvinění z nelegálního financování volební kampaně. Rozsudek podle agentury Reuters znamená, že věc bude vrácena prokurátorům, kteří rozhodnou, zda Sarkozy stane před soudem. Bývalá hlava francouzského státu veškerá obvinění odmítá.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Benoit Tessier, Reuters
Soud zamítl Sarkozyho stížnost, exprezidenta lze stíhat kvůli financování kampaně

Francouzská justice rozhodla o konání procesu předloni v únoru, exprezidentovi právníci se však odvolali. U pařížského odvolacího soudu loni 1. října neuspěli a letos v květnu Sarkozy neuspěl v této věci ani s ústavní stížností, ve které mimo jiné argumentoval, že za nepovolené výdaje na volební kampaň už byl potrestán pokutou.

Podle prokuratury Sarkozy překročil povolený finanční limit 22,5 milionu eur (580 milionů korun), který pro prezidentskou kampaň stanovuje zákon.

V roce 2012 se pokoušel o své znovuzvolení a na kampaň šlo téměř 43 milionů eur. Ve snaze zakrýt porušení zákona organizátoři kampaně za pomoci falešných faktur nepovolené prostředky „schovali” do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších republikánů (LR).

Společnost Bygmalion, která se na financování kampaně podílela a jejímž jménem francouzská média aféru označují, už dříve podvody přiznala.

Kromě Sarkozyho bylo v kauze obviněno dalších 13 lidí, vesměs funkcionářů strany UMP.

Exprezidentovi hrozí také další soud kvůli nelegálnímu financování kampaně z roku 2007, při níž údajně používal peníze od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Sarkozy byl loni v březnu předběžně obviněn z přijetí úplatku, nezákonného financování kampaně a zneužití libyjských veřejných prostředků. Čelí i několika dalším pokračujícím vyšetřováním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků