Hlavní obsah
Slovenský ministr financí Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Slovenskou koalici tmelí už jen Fico za dveřmi

Ve vládní koalici na Slovensku to vře prakticky od jejího vzniku v roce 2020. Především spor mezi ministrem financí Igorem Matovičem (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti – OLaNO) a ministrem hospodářství Richardem Sulíkem (Svoboda a Solidarita – SaS) dospěl do absurdní situace a padají obvinění z vlastizrady.

Slovenský ministr financí Igor Matovič Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Slovenskou koalici tmelí už jen Fico za dveřmi

Vláda premiéra Eduarda Hegera (OLaNO) minulý týden schválila mimořádné zdanění ruské ropy, která se zpracovává na Slovensku v bratislavské rafinerii Slovnaft. Návrh předložil Matovič, avšak Sulík s ním nesouhlasil a ministři za SaS předlohu nepodpořili.

Matovič řekl, že stát by z nové daně mohl získat kolem 290 milionů eur (7,2 miliardy korun) ročně. Nyní je návrh v parlamentu a ministr financí pro něj hledá podporu také v řadách nezařazených poslanců a opozice. Hrozí totiž, že bez přispění SaS neprojde.

Sulík podnět ostře kritizoval a varoval, že téměř s jistotou povede k dalšímu zvýšení cen pohonných hmot. „Budeme vetovat zvyšování daní a zavádění nových daní. Pro nás představují červenou čáru,“ předeslal Sulík. SaS doporučuje, aby případný výnos z daně za ruskou ropu použil stát ke snížení spotřební daně na paliva.

A co vlastizrada, ptá se Matovič

Matovič vzápětí svého protihráče ostře napadl a naznačil, že to dělá ve stylu něco za něco. „Takové věci se nedělají zadarmo. Hraničí to s vlastizradou,“ řekl. A šel ještě dál. Nařkl SaS, že kope za zbohatlíky a že v případě Slovnaftu chce, aby peníze skončily v maďarském státním rozpočtu (Slovnaft patří maďarské ropné a plynárenské skupině MOL – pozn. Práva).

Sulík mu to vrátil konstatováním, že na Slovensku žijí lidé, kteří tvoří hodnoty a nechtějí, aby z toho stát stále něco bral a potom rozdával podle toho, jak se někdo právě vyspal.

Peter Pellegrini, expremiér a předseda opoziční strany Hlas – sociální demokracie, označil Matovičův nápad za „šílený“. „Vlada dodnes nepochopila, co lidé na Slovensku potřebují a už to asi ani nikdy nepochopí,“ nechal se slyšet.

Deník Sme konstatoval, že koalici (OLaNO, SaS, Jsme rodina a Za lidi) už drží pohromadě výhradně obava, jak by se jí mohl pomstít Robert Fico, expremiér a šéf opoziční strany Směr – sociální demokracie.

„Kolikrát už strany vládní koalice vyhrožovaly odchodem? Ani desítky ostrých sporů i o nejzákladnějších reformách ze společného programu vlády, ani stovky vzájemných až osobních urážek nemohou aktuální koalici rozbít. Ještě výraznější ztráta voličů, strach z jejich hněvu za způsobení návratu opozice k moci, ale také ztráta výhod z vládních funkcí jsou podle sociologů, politologů a průzkumných agentur mnohem silnějším důvodem setrvat ve společné vládě,“ konstatoval list.

Šéf agentury AKO Václav Hřích říká, že koalice je odkázána na společné dovládnutí „bez možnosti podmíněného propuštění“. Zbytky důvěry by ztratila, kdyby k vládě „pustila Fica“.

Ve hře je MOL
Ruskou ropu na Slovensku využívá rafinerie Slovnaft z maďarské ropné a plynárenské skupiny MOL.
Někteří analytici tvrdí, že MOL těží z toho, že ruská ropa se kvůli návrhům na zavedení embarga na její dovoz do Evropské unii prodává pod cenou.
Slovnaft uvedl, že nadále bude uplatňovat cenotvorbu na základě tržních principů, na základě vývoje na mezinárodních i lokálních trzích a v souladu s principem hospodářské soutěže.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků