Hlavní obsah
Předseda slovenské vlády Robert Fico Foto: Milan Malíček, Právo

Slovenská vládní koalice našla cestu ke zrušení Mečiarových amnestií

Slovenská vládní koalice předloží ústavní řešení, jak zrušit tzv. Mečiarovy amnestie pro únosce syna prezidenta Michala Kováče. Po pondělní koaliční radě to řekl premiér Robert Fico (Směr-sociální demokracie). O podrobnostech tohoto řešení bude koalice informovat ve středu, půjde cestou změny ústavy.

Předseda slovenské vlády Robert Fico Foto: Milan Malíček, Právo
Slovenská vládní koalice našla cestu ke zrušení Mečiarových amnestií

„Našli jsme cestu, jak amnestie ústavně zrušit. Bez hlasů opozice to však nepůjde,“ řekl předseda slovenské vlády. Fico poprvé připustil možnost zrušení amnestií. Jako právník doposud tvrdil, že amnestie jsou právně nezrušitelné.

Koalice chce dosáhnout zrušení amnestií kombinací změny ústavy a hlasováním o jejich zrušení. „Je to možné vykonat pouze ústavní cestou,“ upozornil Fico. Koalice v parlamentu nedisponuje potřebnou ústavní většinou, proto bude potřebovat hlasy opozičních poslanců.

V roce 1998 udělil tehdejší premiér a zastupující prezident Vladimír Mečiar amnestie na únos Michala Kováče mladšího do Rakouska. Po odchodu Michala Kováče staršího z Prezidentského paláce totiž nebyl zvolen jeho nástupce a některé pravomoci hlavy státu přešly na vládu.

Veřejnost je pro

Prezident Kováč se v polovině 90. let dostal do ostrého sporu s tehdejším premiérem Mečiarem. Kováčova syna na pozadí tohoto sporu unesli 31. srpna 1995 do Rakouska. Z únosu byla podezřelá Slovenská informační služba vedená Mečiarovým oblíbencem Ivanem Lexou. Únosem Kováče mladšího mohl chtít Mečiar zdiskreditovat hlavu státu, protože na prezidentova syna byl v Německu vydán zatykač. Rakouský soud ho však do Německa nevydal a vrátil ho na Slovensko.

Veřejné mínění je zrušení amnestií stále víc nakloněno. Přispěl k tomu i film Únos, který byl před časem uveden do slovenských kin. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků