Hlavní obsah

Slovenská vláda v nótě odmítá extremismus

Vláda Slovenské republiky důrazně odmítá jakékoli projevy extremismu a vyjadřuje zneklidnění nad reakcemi maďarské strany včetně negativní medializace. Nótu s tímto zněním odevzdalo ve středu slovenské ministerstvo zahraničí maďarskému velvyslanci v SR.

Slovenská vláda v nótě odmítá extremismus

Slovenská strana opětovně vyjádřila výhrady vůči internacionalizaci celé záležitosti, což podle SR vyvolává dojem cílené kampaně, jejíž začátek se časově shoduje s nástupem nové slovenské vlády. "K jednotlivým incidentům docházelo také v minulosti, ale zůstávaly bez maďarské odezvy. Evidujeme eskalaci vášní a protislovenských projevů v Maďarské republice," píše se v nótě.

Slovenská republika vyjadřuje obavy nad slovy předsedy zahraničního výboru maďarského parlamentu, který označil slovenskou vládu za polofašistickou. "Toto vyjádření považujeme za nepřípustné pro sousedské vztahy a opětovně žádáme maďarskou vládu, aby se od tohoto vyjádření distancovala," říká nóta. Slovensko zároveň vyjádřilo zájem na uklidnění situace a na rozvoji dobrých sousedských vztahů s Maďarskou republikou. Navrhuje proto svolání zasedání společné slovensko - maďarské komise pro záležitosti menšin.

Návrh SMK neprošel

Zástupci slovenských parlamentních stran včera odsoudili všechny formy intolerance a extremismu. Neschválili však návrh společné deklarace, kterou připravila Strana maďarské koalice (SMK) zastupující zájmy maďarské menšiny žijící na jihu Slovenska. Podle místopředsedy SMK Pála Csákyho se shodli v tom, že situace je zneklidňující. Setkání se uskutečnilo z iniciativy SMK v bratislavském sídle této strany.

Protislovenský incident v Maďarsku

Tabule se slovenskými názvy dvou vesnic v severním Maďarsku, kde žije slovenská menšina, ve středu začernil neznámý pachatel. Poškodil i sloupy, na nichž jsou tabule upevněny. Podle internetového portálu Slováků žijících v Maďarsku luno.hu se tak stalo například v obci Santov a Mlynky. Starosta obce Mlynky Jozef Havelka podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků