Hlavní obsah

Sixtinská kaple má nový komín, ohlásí zvolení 266. papeže

Ve Vatikánu vrcholí přípravy na konkláve, kterého má vybrat nástupce Benedikta XVI. K hlasování se kardinálové sice sejdou až v úterý, už v sobotu se ale na střeše Sixtinské kaple ve Vatikánu objevil komín, z něhož po zvolení nového papeže bude tradičně stoupat bílý dým na znamení, že volby byla úspěšná.

Sixtinská kaple má nový komín, ohlásí zvolení 266. papeže

Řemeslníci také začali v Sixtinské kapli, v níž budou kardinálové do konečného rozhodnutí o novém papeži uzavřeni, pokládat provizorní podlahu, aby se ochránila ta původní. Hlavně ale připevnili tradiční komín, z nějž se bílým kouřem oznámí přítomným věřícím na Svatopetrském náměstí a televizním divákům po celém světě, že byl zvolen 266. papež.

Kardinálové se v sobotu dopoledne sešli již na 9. generální kongregaci, zasedají od pondělí každý den, v neděli ale budou mít volno. Jednání o přípravě konkláve se zúčastnilo jen 115 volitelů. Právě tento sbor ještě za účasti 153 kardinálů rozhodl v pátek, že konkláve začne v úterý. Volit nástupce Benedikta XVI., jenž opustil papežský úřad 28. února, mohou jen kardinálové mladší 80 let.

Komín na střeše Sixtinské kaple, ze kterého bude po úspěšné volbě papeže stoupat bílý dým.

Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

Mezi 115 volícími kardinály je tak i 69letý pražský arcibiskup Dominik Duka. Naopak druhý český kardinál, bezmála 81letý Miloslav Vlk, se v minulých dnech účastnil jen kongregací, které volbu připravovaly.

Volba začne v úterý odpoledne

V úterý ráno se nejdříve uskuteční mše, při níž budou kardinálové prosit o to, aby je Svatý Duch vedl, ochránil a osvítil při výběru papeže. Odpoledne se pak volitelé uzavřou v Sixtinské kapli. Podle analytiků citovaných agenturou ANSA by mohl být nový papež znám do konce týdne.

Sixtinská kaple

Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Ve Vatikánu i jinde se množí spekulace o seznamu favoritů, mezi kterými by se mělo rozhodovat v prvních hlasováních. Zatím se podle AFP hovoří o až šesti vážných kandidátech. Pokud z nich ale při prvních hlasováních nikdo neobdrží více než 20 hlasů, kardinálové budou vybírat i z kandidátů, kteří nejsou považováni za favority, tvrdí odborník na Vatikán John Allen.

Zdá se nyní téměř nemožné předvídat, kdo se stane novou hlavou římskokatolické církve. "Problém tohoto konkláve je v tom, že na jeho začátku není výrazný favorit, jakým byl Joseph Ratzinger při volbě papeže v roce 2005," vysvětlil agentuře AFP Allen.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků