Hlavní obsah
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Philippe Wojazer , Reuters

Sarkozyho čeká další vyšetřování kvůli korupční kauze

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude vyšetřován kvůli podezření, že ohrozil nezávislost vyšetřování korupční kauzy známé jako "aféra Karáčí". Podle agentury AFP o tom ve čtvrtek rozhodla trojice vyšetřujících soudců.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Philippe Wojazer , Reuters
Sarkozyho čeká další vyšetřování kvůli korupční kauze

Žalobu podali prostřednictvím právního zástupce pozůstalí po 11 Francouzích, kteří zahynuli při pumovém útoku v pákistánském Karáčí v roce 2002. Atentát měl být pomstou za to, že se Paříž rozhodla zastavit splácení provize za prodej francouzských ponorek Agosta Pákistánu.

Elysejský palác v roce 2011 vydal prohlášení, že "jméno hlavy státu se neobjevilo v žádném z vyšetřovacích spisů". Sarkozy a jeho spolupracovníci jsou proto podezřelí, že v rozporu se zákonem získali přístup k vyšetřování a ohrozili tak jeho nezávislost.

Existuje rovněž podezření, že kontrakt na prodej ponorek byl součástí plánu na tajné financování francouzských politických stran během volební kampaně v roce 1995.

Podezření je víc

Sarkozyho jméno se objevuje také v dalších kauzách, které souvisejí i s podezřelým financováním jeho volební kampaně v roce 2007. Vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda Sarkozy získal nezákonnou finanční podporu od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal.

Kromě toho existuje podezření, že Sarkozyho kampaň finančně podpořil režim tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků