Hlavní obsah
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Ian Langsdon, Reuters

Sarkozy stane před soudem

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy půjde před soud pro obvinění z nelegálního financování předvolební prezidentské kampaně z roku 2012, po níž ve volbách nakonec prohrál. Podle agentury Reuters o tom v úterý informovaly soudní zdroje.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Ian Langsdon, Reuters
Sarkozy stane před soudem

Soudní řízení se týká i dalších třinácti lidí zapletených do případu, ve kterém bylo vzneseno obvinění, že pomocí podvodů vydal Sarkozy se svými spolupracovníky na kampaň více, než je zákonem povolený limit 22,5 miliónu eur (608 miliónů korun).

Sarkozy vytrvale popírá, že při financování jeho prezidentské kampaně došlo k podvodům ve výši nejméně 18,5 miliónu eur (500 miliónů korun).

Podle vyšetřovatelů organizátoři kampaně prostředky v této výši použili na předvolební shromáždění. Ve snaze nepřekročit finanční limit na kampaň je ale pomocí falešných faktur dali do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Přísahám, že to tak nebylo

Podvody v kampani už dříve připustila společnost Bygmalion, která se na transakcích kolem financování kampaně podílela. V knize, kterou Sarkozy loni v lednu zveřejnil, ale exprezident píše: „Bezpochyby je tomu těžké uvěřit, ale přísahám, že je to naprostá pravda: Nic jsem o této firmě nevěděl, dokud skandál nevypukl.”

Dvaašedesátiletý Sarkozy usiloval loni o nominaci ve stranických primárkách před letošními prezidentskými volbami, ale neuspěl. Místo něho vyhrál bývalý premiér jeho vlády François Fillon. Ten ale čelí obvinění hlavně z fiktivního zaměstnávání své ženy jako asistentky v parlamentu za zcela nepřiměřené odměny. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků