Hlavní obsah
Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Benoit Tessier, Reuters

Sarkozy půjde před soud kvůli korupci a snaze ovlivnit soudce

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude souzen kvůli korupci a pokusům ovlivnit soudce, který se věnoval případu údajného financování Sarkozyho předvolební kampaně Libyí. Ve čtvrtek to uvedla agentura AFP s odvoláním na právní zdroje. Sarkozy se podle svých právníků odvolá, ale zřejmě procesu nezabrání. Jde už o druhý soud, který aktuálně francouzskému exprezidentovi hrozí.

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy Foto: Benoit Tessier, Reuters
Sarkozy půjde před soud kvůli korupci a snaze ovlivnit soudce

Aktuální obvinění stojí na odposleších z roku 2014, podle nichž se Sarkozy přes svého právníka Tierryho Herzoga snažil získat informace od soudce kasačního soudu Gilberta Aziberta, který měl na starosti kauzu ohledně nelegálního financování Sarkozyho předvolební kampaně v roce 2007.

Obvinění, že peníze od dědičky firmy L´Oreal Liliane Bettencourtové přijal nezákonně, byl Sarkozy v roce 2013 zproštěn, jenomže vyšetřující soudci odhalili podezřelou komunikaci Herzoga s Azibertem. Exprezidenta obvinili v roce 2014. [celá zpráva]

Cestu k procesu zdržela série odvolání ze strany Sarkozyho a Herzoga, kteří argumentovali nezákonností záznamů exprezidentových rozhovorů. Kasační soud ale před dvěma roky potvrdil legálnost odposlechů. Podle deníku Le Monde je proto „vysoká pravděpodobnost”, že prezident z let 2007 až 2012 půjde před soud, přičemž spolu s ním budou souzeni i Herzog a Azibert.

Sarkozy hlavně namítal, že nic nespáchal, protože Azibert žádný lukrativní post v Monaku nedostal. Ale vyšetřovatelé se domnívají, že to bylo jen kvůli tomu, že obvinění měli podezření, že jejich telefony jsou napíchnuté.

Nicolas Sarkozy

Foto: Ludovic Marin, ČTK/AP

Případ libyjských peněz 

Minulý týden byl Sarkozy předběžně obviněn z přijetí úplatku a nezákonného financování kampaně před volbami v roce 2007 penězi od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Sarkozy to popírá a tvrdí, že jde o pomstu Libyjců za to, že v roce 2011 prosadil útoky na podporu povstalců bojujících proti Kaddáfímu. [celá zpráva]

Le Monde připomíná, že Sarkozy obviněním z nelegálního financování kampaně čelí také kvůli prohraným volbám z roku 2012 a celkem se ho týká sedm stále probíhajících vyšetřování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků