Hlavní obsah
Boeing 747-436 Foto: Profimedia.cz

Sabine popostrčila letadlo z New Yorku do Londýna tak, že překonalo rekord

Aerolinky British Airways v neděli díky silnému větru v tlakové níži Sabine patrně překonaly rychlostní rekord komerčního podzvukového letadla na trase mezi New Yorkem a Londýnem. Stroj, který místy letěl rychlostí přes 1300 km/h, dopravil cestující na letiště Heathrow za pouhé 4 hodiny a 56 minut. Informoval o tom server Flightradar24.

Boeing 747-436 Foto: Profimedia.cz
Sabine popostrčila letadlo z New Yorku do Londýna tak, že překonalo rekord

Orkán, který od rána bičuje britské pobřeží a leteckou dopravu spíše komplikuje, dopomohl k rekordnímu času i dalším dvěma letům.

Boeing 747-436, který britská společnost vypravila v sobotu večer z newyorského letiště Johna F. Kennedyho (JFK), na Heathrow přistál ve 4:48 ráno tamního času.

Byl jen o minutu rychlejší než Airbus A350 společnosti Virgin Atlantic, který na Heathrow přistál o několik chvil později, a o tři minuty předstihl i další stroj Virgin Atlantic, který přistál na letišti v 5:12 tamního času.

Obvykle tyto lety trvají přes šest hodin

Průměrný čas letu mezi New Yorkem a Londýnem je 6 hodin a 13 minut, uvádí Flightradar24.

Držitelem předchozího rekordu jsou aerolinky Norwegian Airlines, které v lednu 2018 přiletěly do cílové stanice po 5 hodinách a 13 minutách. K rekordu tehdy rovněž přispělo počasí a silný vítr.

Nic proti Concordu

Nicméně ani rekordní doba běžného letadla se nevyrovná času, za který tuto trasu zvládal nadzvukový letoun Concorde. Let přes Atlantik Concordem trval tři a půl hodiny, provoz však byl ukončen v roce 2003.

Bouře, která se v Británii jmenuje Ciara, zatímco v Německu Sabine, v neděli ráno zasáhla západní pobřeží Británie. Kromě prudkých poryvů větru, které místy dosáhly rychlosti až 144 kilometrů za hodinu, ji doprovází také silný déšť.

Nepříznivé počasí od rána komplikuje leteckou dopravu v Británii, Německu i dalších západoevropských zemích. Odkloněn těsně před cílovou destinací musel být například let z Osla do Manchesteru, který se vrátil zpět do norské metropole.

Odpoledne se má bouře dostat i do Česka, kde meteorologové zvýšili výstrahu na stupeň extrémní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků