Hlavní obsah
Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč Foto: Profimedia.cz

S takovými návrhy jděte do pr**le, vzkázal poradce Zelenského Kissingerovi

Nevybíravým způsobem odmítl návrhy některých západních představitelů, aby se Ukrajina vzdala části svého území, poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Bývalého šéfa americké diplomacie Henryho Kissingera a další, kteří sdílejí jeho postoj, počastoval těmi nejsprostšími výrazy. Nahrávka jeho vyjádření se šíří po sociální síti Telegram.

Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč Foto: Profimedia.cz
S takovými návrhy jděte do pr**le, vzkázal poradce Zelenského Kissingerovi

„Jděte do p**i s takovýma návrhama. Debilní z**di. Handlovat s územím Ukrajiny. Jste se k**va zbláznili? Naše děti umírají, vojáci zastavují střepiny vlastními těly, a oni nám říkají, jak máme obětovat své území. To se nikdy nestane,“ hřímal poradce ukrajinského prezidenta. Nahrávka jeho vyjádření koluje po Telegramu a objevila se už i na Twitteru.

Návrh na přenechání části území, jmenovitě Krymu a separatistických území Donbasu Rusku, před ním odmítl i samotný prezident Volodymyr Zelenskyj, byť volil umírněnější slovník.

Výzvy označil za „mnichovanství“, čímž narážel na snahy britských a francouzských politiků, kteří v roce 1938 schválili připojení části československého pohraničí k Německu v naději, že to zabrání nové válce.

Politici, kteří radí Ukrajině, aby se vzdala okupovaných území, podle Zelenského neberou v potaz osud milionů Ukrajinců, kteří v těchto oblastech žijí. Podle něj nad ukrajinskými zájmy nesmí převážit vůle těch, kteří spěchají, aby se mohli znovu scházet s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Vždy musíme myslet na lid a pamatovat si, že hodnoty nejsou jen slova,“ uvedl Zelenskyj.

Hlasy volající po tom, aby se Ukrajina smířila se ztrátou části území výměnou za příměří nebo mírovou dohodu, zaznívají s přibývajícím časem od vypuknutí invaze stále častěji. Naposledy takovou myšlenku vyslovil již zmiňovaný bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny za mír Henry Kissinger na Světovém ekonomickém fóru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků