Hlavní obsah
Lodě ruského námořnictva (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Rusové zvýšili aktivitu v Baltském moři, mají i vyloďovací čluny, hlásí Švédové

Švédské ozbrojené síly uvedly, že zaznamenaly v poslední době zvýšenou ruskou aktivitu v Baltském moři. Švédská armáda proto posiluje svou připravenost, informovala agentura AP.

Lodě ruského námořnictva (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Rusové zvýšili aktivitu v Baltském moři, mají i vyloďovací čluny, hlásí Švédové

„Nemusí to nutně znamenat zvýšenou hrozbu, musíme se ale převládající situaci přizpůsobit,” napsal v pátek v prohlášení generál švédské armády Leif Michael Claesson.

Švédsko, které není součástí Severoatlantické aliance, si kromě jiného všimlo řady vyloďovacích člunů ruského Severního loďstva vstupujících do Baltského moře.

Podle Claessona švédská armáda přijme v reakci opatření, z nichž některá budou viditelná a jiná ne. Ta viditelná se budou týkat mimo jiné strategicky významného švédského ostrova Gotland, který leží v Baltském moři asi 300 kilometrů od ruské enklávy Kaliningradu.

Budeme na moři, ve vzduchu i na zemi

„Budeme operovat ve vzduchu, na moři, na zemi i pod zemí různými způsoby v různých geografických lokalitách,” řekl Claesson.

„Ohledně švédské bezpečnosti jsme daleko od normální situace,” prohlásila tento týden šéfka švédské vojenské rozvědky MUST Lena Hallinová.

„Již nějakou dobu vývoj směřuje k vážné bezpečnostní krizi v Evropě a tento trend se v posledních měsících dále vystupňoval,” uvedla Hallinová. „Je iluzí, že napětí v Evropě bude jen přechodné,” dodala.

Podle ní je „hlavním cílem Ruska stabilita tamního režimu a posílení pozice velmoci”. „Zabránit rozšíření NATO v blízkosti Ruska je prioritou Moskvy,” dodala.

Anketa
Hrozí podle vás reálně v Evropě otevřený ozbrojený konflikt?
Ano
70.5 %
Ne
24.7 %
Nevím/Nemám jasný názor
4.8 %
Celkem hlasovalo 21971 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků