Hlavní obsah

Rusové zahájili třetí fázi testování vakcíny Sputnik. Píchnou ji 40 tisícům dobrovolníků

Vývoj ruské vakcíny proti koronaviru vstoupil do další fáze. Lékaři v Moskvě začali očkovací látku Sputnik V vpichovat dalším dobrovolníkům. Imunitu proti nemoci covid-19 by měly zajistit dvě dávky vakcíny podané v rozestupu 21 dní. Záběry z očkování dobrovolníků v pátek zveřejnila agentura Reuters.

Rusové zahájili třetí fázi testování vakcíny Sputnik. Píchnou ji 40 tisícům dobrovolníků

Jedna z dobrovolnic, která si nechala nový preparát píchnout do paže, reportérům agentury Reuters řekla, že z nežádoucích účinků obavy nemá.

„Osobně jsem si zcela jistá, že je to očkování bezpečné. Nikdo na světě sice neví, zda bude účinné, ale já jsem si jistá, že je bezpečné,“ řekla Reuters pacientka, která se představila jako Marie.

Vývoj ruské vakcíny, jejíž bezpečnost a účinnost mnozí odborníci vzhledem ke kvapnému postupu od počátku kritizují, je ve třetí fázi. Ta zahrnuje testování na 40 tisících dobrovolnících. Prvotní výsledky by měly být známy v říjnu nebo listopadu letošního roku.

Očkovací látku Sputnik vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Vakcína podle Moskvy vytváří jak protilátku, tak buněčnou imunitu vůči koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje chorobu covid-19. Imunita jedince má podle ruského ministra zdravotnictví Michaila Muraška vydržet dva roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků