Hlavní obsah
Zničené ruské pancéřované vozidlo Tigr v Charkově Foto: Vitaliy Gnidyi, Reuters

Rusové se na umírání svých vojáků připravili. Mají mobilní krematoria

Rusko do jisté míry počítalo i s vlastními ztrátami během konfliktu na Ukrajině. Za vojsky se totiž přesouvala k hranicím Ukrajiny i mobilní krematoria, uvedl list The Daily Telegraph s odvoláním na britské ministerstvo obrany. List zveřejnil také záběry krematoria. Podle posledních zpráv z ukrajinské strany je mrtvých ruských vojáků 7000, Rusko naproti tomu mluví o zhruba pěti stovkách padlých.

Zničené ruské pancéřované vozidlo Tigr v Charkově Foto: Vitaliy Gnidyi, Reuters
Rusové se na umírání svých vojáků připravili. Mají mobilní krematoria

V mobilním krematoriu je prostor pro kremaci vždy jednoho těla. Britský ministr obrany Ben Wallace poznamenal, že může jít o snahu Ruska rychle zakrýt ztráty v poli, aby se neopakovala kritika z let 2014 a 2015, kdy umírali vojáci na Donbasu nebo v Sýrii.

„Už dříve Rusové rozmístili mobilní krematoria, aby následovala vojsko na bojiště, z čehož mrazí,“ uvedl Wallace.

„Kdybych byl voják a věděl, že mí generálové mi tak málo věří, že za mnou jedou na bitevní pole s mobilním krematoriem, nebo byl matkou či otcem syna potenciálně nasazeného v bojové zóně a moje vláda si myslela, že lze zakrýt ztráty pomocí mobilního krematoria, byl bych hluboce znepokojen,” uvedl ministr.

„Je to velmi mrazivý vedlejší efekt toho, jak Rusové pohlížejí na své síly a na ty, kdož v nich slouží. Být voják a vědět, že se za vámi trmácejí, aby vás, pokud jste zabiti v bitvě, vypařili, asi říká všechno, co potřebujte vědět o ruském režimu,“ dodal.

Na videu zveřejněném ministerstvem obrany je vidět text, že jde o mobilní krematorium IN-50.1. Vyvinula ho petrohradská společnost ZAO Turmalin, které se označuje za ruskou společnost pro spalovny číslo 1.

Zařízení má být prioritně určeno pro likvidaci nebezpečného biologického odpadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků