Hlavní obsah
Vítězslav Pivoňka Foto: J. Cibulová/www.mzv.cz

Rusko si stěžuje, že ČR zdržuje jednání o vzájemných vztazích

Tajemník ruského ministerstva zahraničí Vladimir Titov si podle agentury TASS v pondělí při schůzce s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou stěžoval na odklady české strany při jednáních o zlepšení vztahů. Předal mu demarši.

Vítězslav Pivoňka Foto: J. Cibulová/www.mzv.cz
Rusko si stěžuje, že ČR zdržuje jednání o vzájemných vztazích

„Českému diplomatu byl dán najevo údiv, že Praha zdržuje konzultace o aktuálních otázkách rusko-českých vztahů na základě Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z 26. srpna 1993,“ stojí v diplomatickém protestu.

Text zmiňuje, že se „v poslední době atmosféra ve dvoustranných vztazích výrazně zhoršila a nakupilo se mnoho problémů, které nebyly způsobeny naší stranou. Ruská strana je připravena k dialogu na toto téma, ale pokračující destruktivní činy českých úřadů vyvolávají vážné pochybnosti o jejich snaze je napravit,“ uvedlo ministerstvo. „Rusko bude podnikat další kroky podle reakce Prahy na tuto demarši.“

České ministerstvo zahraničních věcí navrhovalo jako první krok telefonát ministrů zahraničních věcí, kde by byl vymezen formát a obsah konzultací, které by následně vedli náměstci obou ministerstev.

Mluvčí úřadu Zuzana Štíchová ČTK řekla, že tento návrh ruská strana odmítla a její protinávrh je pro Česko problematický. O tom se podle Štíchové také v pondělí jednalo na ruském ministerstvu v Moskvě.

Česká diplomacie dříve uvedla, že konzultace navrhla Moskvě na počátku května. Mluvčí ruské diplomacie zhruba před deseti dny oznámila, že Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu konzultací o vzájemných vztazích.

TASS zmínil, že se vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily, když úřady v Praze 6 nechaly odstranit sochu hrdiny Sovětského svazu maršála Ivana Koněva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků