Hlavní obsah

Rusko není proti rozdělení Kosova, jestli na něj Srbsko kývne

Rusko bude souhlasit s rozdělením separatistické srbské provincie Kosovo, pokud se na tom dohodne Bělehrad se zástupci kosovských Albánců. Uvedl to podle agentury Reuters šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

Rusko není proti rozdělení Kosova, jestli na něj Srbsko kývne

"Jednání o osudu Kosova pokračují za zprostředkování Ruska, Evropské unie a USA. Cílem je pomoci oběma stranám dospět k dohodě. Podpoříme cokoliv, na čem se dohodnou," řekl Lavrov. "Ale cílem jednání je pomoci stranám v nalezení shody, nikoliv jim vnutit řešení," dodal.

Kosovo spravuje OSN od roku 1999. Západ podporuje plán vyského zmocněnce OSN Marttiho Ahtisaariho, který pro provincii počítá s omezenou nezávislostí. To ale odmítá Srbsko a jeho hlavní spojenec Rusko, které začátkem léta zablokovalo přijetí tohoto návrhu v Radě bezpečnosti OSN.

Spojené národy poté pověřily hledáním řešení trojku USA-Rusko-EU. Poslední kolo rozhovorů mezi trojkou a zástupci kosovských Albánců a srbské vlády nepřineslo žádný výsledek. Jednání má skončit 10. prosince, kdy trojka předá generálnímu tajemníkovi OSN zprávu o výsledcích rozhovorů.

Kompromis zatím v nedohlednu

Rozpory mezi stranami přetrvávají. Albánská většina žádá nezávislost, Srbsko naopak nabízí širokou autonomii.

Před pár dny se i Nizozemsko nechalo slyšet, že případný kompromis mezi Bělehradem a Prištinou o územním rozdělení Kosova by byl přijatelným řešením pro ukončení celé krize.

Pokud se nenajde shoda, hrozí, že USA a alespoň některé země EU uznají samostatnost Kosova i bez rezoluce OSN. To by zhoršilo vztahy mezi Západem na straně jedné a Srbskem a Ruskem na straně druhé.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků