Hlavní obsah
 

Ruské ostré lety ohrožují civilní dopravu nad Evropou

Rostoucí počet letů ruských průzkumných letadel ohrožuje podle středečního sdělení NATO civilní provoz. Podle experta z Královského institutu spojených služeb (RUSI) se provádějí lety v podmínkách blízkých bojovým a piloti nekomunikují s letovými dispečery.

 
Ruské ostré lety ohrožují civilní dopravu nad Evropou

„Cvičí za podmínek blízkých bojovým,“ uvedl pro BBC expert z RUSI Igor Sutyagin. Podle něj se to, že piloti nekomunikují s řídícími letového provozu, dá pokládat nejen za ne zcela přátelské, ale dokonce za konfrontační.

Ruský nadzvukový záchytný stíhač MiG-31 poblíž Norska

Foto: Reuters

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

NATO uvedlo, že tento týden byl počet letů ruských strojů mimořádně vysoký. V úterý a ve středu stíhací letadla NATO vzlétla kvůli osmi ruským strojům nad Severním mořem a Atlantikem, čtyřmi nad Černým mořem a deseti nad Baltem. Ruské stroje přitom nikdy nenarušily vzdušný prostor žádné země.

Nad Atlantikem se ve středu objevily čtyři obstarožní čtyřmotorové turbovrtulové průzkumné strategické bombardéry Tupolev Tu-95 (v kódu NATO Bear), které doprovázely čtyři tankovací Iljušiny Il-78, kvůli kterým vzlétly nejprve norské stroje F-16, pak britské typhoony a nakonec portugalské F-16, které sledovaly poslední dva bombardéry ze skupiny.

Hotovostní start portugalských stojů F-16

Foto: NATO

Ve středu byly zaznamenány dva bombardéry Tu-95 v doprovodu dvou stíhačů Suchoj Su-27 nad Černým mořem. Kvůli nim odstartovaly turecké F-16. Stejný den byly zaznamenány nad Baltem dva MiGy-31, dva Suchoje Su-34, jeden Suchoj Su-27 a dva Suchoje Su-24. Tytéž stroje byly nad Baltem zachyceny i v úterý. Vzlétly kvůli nim portugalské F-16 zajišťující ochranu pobaltských zemí a německé Taifuny.

Ruský průzkumný bombardér Tu-95 Bear u norského pobřeží

Foto: NATO

NATO, jehož generální tajemník Jens Stoltenberg ve čtvrtek oznámil, že kvůli letům zvyšuje aliance leteckou pohotovost, uvedlo, že žádný ze strojů nenarušil vzdušný prostor členských zemí paktu. Stíhačky vzlétly a sledovaly je, aby je „identifikovaly a chránily vzdušný prostor aliance“. [celá zpráva]

Ruský průzkumný strategický bombardér Tu-95 Bear doplňuje palivo z tankovacího Iljušinu Il-78.

Foto: Reuters

Jedním z důvodů je, že stroje neuvádějí plánované trasy letů a nemají nebo nepoužívají automatické odpovídače a jejich posádky nekomunikují s letovými dispečery. To také vytváří hrozbu pro dopravní letadla, zmínil pakt.

Sutyagin lety komentoval slovy: „Kreml hraje z pozice slabšího. Je to jako v pokeru, blufujete, zkouší zastrašit Západ a vyvolat strach.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků