Hlavní obsah

Putin se znovu opřel do základen USA

Ruský prezident Vladimir Putin se v sobotu tvrdými slovy pustil do záměru USA vybudovat v ČR a v Polsku protiraketový systém. Na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově sice ani jednu zemi nejmenoval. Uvedl ale, že Evropa americký systém nepotřebuje a že tento krok jen rozpoutá novou vlnu zbrojení.

Putin se znovu opřel do základen USA

"Systém neslouží bezpečnosti, ale pouze provokuje nové zbrojení," řekl Putin na adresu radaru a protiraketových střel. Putin zopakoval, že případné rozmístění střel nemůže zůstat bez ruské odpovědi. Ruský prezident už dříve pohrozil opatřeními proti americkým základnám. [celá zpráva]

"Kdo to potřebuje?" ptal se řečnicky Putin, aby si vzápětí sám odpověděl: "Pochybuji, že Evropané." Podle hlavy ruské federace podobný systém není potřeba jako ochrana před raketami Íránu a KLDR. Takové úvahy "zjevně odporují zákonům balistiky", pokračoval ruský prezident.

Obavy z teheránského jaderného programu ale Rusko sdílí a stejně jako mezinárodní společenství žádá od Íránu více informací, řekl Putin.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil vystoupení za tvrdé a soudí, že si Putin nárokuje postavení bývalého Sovětského svazu. Putin si prý neuvědomuje, že Rusko není jedinou zemí, která podniká kroky k zajištění bezpečnosti. Americké rakety nejsou proti Rusku namířeny a česká vláda se bude rozhodovat svrchovaně, konstatoval český ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků