Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimír Putin při pátečním jednání s čečenským lídrem Ramzanem Kadyrovem Foto: Sputnik, Reuters

Putin podpořil Kadyrova. Očekává, že bude v září znovu kandidovat

Ruský prezident Vladimír Putin pověřil dosluhujícího čečenského vůdce Ramzana Kadyrova výkonem funkce až do nových voleb. Kadyrovovi končí mandát už 5. dubna. Vyjádřil přitom naději, že bude Kadyrov znovu svůj úřad obhajovat v zářijových volbách.

Ruský prezident Vladimír Putin při pátečním jednání s čečenským lídrem Ramzanem Kadyrovem Foto: Sputnik, Reuters
Putin podpořil Kadyrova. Očekává, že bude v září znovu kandidovat

"Čečenský lid jistě ocení, co jste pro republiku udělal," řekl v pátek šéf Kremlu. "Čečensko se stalo bezpečným místem do značné míry díky vašemu úsilí," citovala Putinova slova agentura TASS.

Kadyrov má ve funkci šéfa autonomního Čečenska skončit 5. dubna. Blížící se datum vyvolávalo v Rusku spekulace, zda kontroverzní politik neztratil podporu ruského vedení a bude mít ambici funkci obhájit. Sám Kadyrov dal nedávno najevo, že jeho další politický osud závisí na Putinově rozhodnutí.

Ruská opozice Kadyrova tvrdě kritizuje za porušování lidských práv a označuje ho za inspirátora loňské vraždy liberálního politika Borise Němcova. Kadyrov bývá obviňován z budování klanové říše a vlastních ozbrojených složek, několikrát se dostal do přímého sporu s ruskou federální policií a tajnou službou.

„Více pozornosti dodržování ruských zákonů”

Putin v pátek dal najevo, že svou podporu čečenskému vůdci neodepřel. Pověřil ho výkonem funkce čečenského prezidenta do zářijových parlamentních a komunálních voleb a vyzval Kadyrova, aby funkci obhajoval.  Nicméně, neopomněl svému chráněnci připomenout, že i pro něj platí federální ruské zákony.

"Je nezbytná těsná koordinace s federálními orgány, a to hlavně v otázkách bezpečnosti," řekl Putin. "Víc pozornosti je třeba věnovat kontaktům s federálními orgány a dodržování ruských zákonů ve všech oblastech," konstatoval prezident.

Kadyrov se počátkem roku dostal na titulní stránky ruských novin, když na sociální síti nepokrytě vyhrožoval smrtí ruským opozičním vůdcům. Loni na jaře se dostal do otevřeného střetu s Moskvou, když nařídil svým ozbrojencům střílet po ruských vojácích a policistech, pokud by bez jeho svolení operovali v autonomní republice na neklidném severním Kavkazu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků