Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin během projevu o stavu země Foto: Sputnik, Reuters

Putin chce zabavovat neobdělávanou půdu a prodávat ji v dražbách

Ruský prezident Vladimir Putin ve výročním projevu ke stavu země věnoval ve čtvrtek značnou pozornost ekonomickým otázkám, z čehož vyplynulo, jak silně krize zasáhla zemi a jak velké má Rusko problémy. V rámci podpory zemědělské produkce Putin dokonce vyzval vládu, aby připravila zákon, který by umožňoval vyvlastňovat půdu těm majitelům, kteří ji nechtějí obdělávat.

Ruský prezident Vladimir Putin během projevu o stavu země Foto: Sputnik, Reuters
Putin chce zabavovat neobdělávanou půdu a prodávat ji v dražbách

Putin kladl velký důraz na změnu ekonomiky, která stála jen na těžbě a vývozu surovin. Otevřeně přiznal jednu z příčin krize: „Snížily se ceny za ropu a jiné naše exportní artikly. Konkurenční výroba je soustředěna (jen) v oblasti těžby nerostných surovin. Pouze změnou ekonomických struktur můžeme změnit životy miliónů lidí.“

„Chápu, že se lidé ptají, kdy překonáme těžkosti,“ řekl Putin, ale okamžitě dodal, že se situace už zlepšuje, aniž by to doložil čísly: „Průmyslová výroba a kurz měny se stabilizují, inflace se snížila.“

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ruský prezident upozornil na proměny hospodářského prostředí: „Mění se globální ekonomika, vytváří se globální rozdělení práce na desetiletí dopředu.“

Zemědělství nad zbraně za cenu vyvlastňování

Velký rozvoj kladl na rozvoj zemědělské produkce, která by pomohla Rusku. „Před deseti lety jsme dováželi polovinu zemědělské produkce. Loni vývoz činil čtvrtinu produkce,“ řekl Putin a zdůraznil, že příjem z vývozu potravin byl vyšší než příjmy z exportu zbraní.

„Můžeme nakrmit nejen sami sebe, Rusko má možnost stát se jedním z největších exportérů a kvalitních dodavatelů ekologických potravin. Poptávka po tom roste. Rusko má možnost dostat se na světové trhy.“

Putin upozornil, že brzdou je to, že velká část půdy leží ladem. Podle něj je třeba „vzít zemědělskou půdu majitelům, kteří na ní nechtějí nic dělat, a prodávat ji v dražbě lidem, kteří ji chtějí obdělávat“. Vyzval vládu a zákonodárce, aby připravila v tomto směru legislativu.

Zlepšit podnikatelské prostředí

Vyzval též k rozvoji automobilového a lehkého průmyslu i zlepšení podnikatelského prostředí v zemi. Kladl důraz na rozvoj malých a středních podniků a upozornil, že jen 15 procent z podnikatelů podezřelých z porušení zákonů bylo souzeno, ale většina přišla o svůj obchod, což podle něj likviduje podnikatelskou sféru.

Zatím podle něj také málo lidí využilo tzv. amnestie kapitálu (beztrestnost pro ty, kteří deklarují kapitál ukrytý v daňových rájích, peníze z daní pak plynou zpět do ruské ekonomiky – pozn. red.), což ukazuje, že mají malou důvěru v podnikatelské prostředí.

Putin také vyzval k rozvoji severních oblastí Ruska, což je podle něj jedním z klíčových úkolů příštích let. Na Dálném východě proto míní rozdělovat půdu zdarma a zmínil i nutnost rychlého zlepšení situace v legendárním Komsomolsku, která je, jak vyplynulo z jeho slov, zcela neúnosná.

Velkou pozornost také věnoval zlepšení života lidí, zejména tomu, aby podporu dostávali ti nejchudší, kteří ji nejvíce potřebují. Ocenil i pomoc nevládních organizací, které jsou podle něj efektivní. Zmínil i změnu ve zdravotnictví, kde se přechází na pojišťovnický systém, a dlouze probíral potíže se školami a školkami. To vše ukazovalo, jak velké má Rusko vnitřní problémy.

Předvolební výzva k jednotě

Na závěr řekl: „Rusko je součást globálního světa, který se rychle mění. Na cestě jakéhokoli vývoje jsou vždy nějaké potíže a překážky. Odpovíme na všechny výzvy, odpovíme vůdčím způsobem, efektivně, půjdeme dopředu společně a společně dosáhneme úspěchu.“

Zmínil i volby do státní dumy, které se v příštím roce konají: „Rusové musejí znát svou vlastní cenu, můžeme se dohadovat o cestách řešení jednotlivých problémů, ale musíme pamatovat na jednotu, hlavní je pro nás Rusko.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků